Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wszyscy na start! – młodzi programują przyszłość

Czy ‘generacja Alfa’ to ludzie, którym można powierzyć przyszłość? Piąta edycja ogólnopolskiego konkursu programistycznego Motorola Solutions Science Cup dowodzi, że nie ma lepszej inwestycji, jak ta w rozwój młodzieży. Właśnie wystartował nabór drużyn, które przeprawiają się przez programistyczny triathlon. Zapisać się może każda szkoła ponadpodstawowa, niezależnie od swojego profilu i lokalizacji. Nabór potrwa do końca lutego. W poprzednich edycjach brały udział krakowskie szkoły, warto zgłosić udział także tym razem!

materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Motorola Solutions Science Cup - piąta edycja zmagań programistycznych wystartowała! Jest to kolejna odsłona konkursu, który ma na celu wyłonienie najlepszych programistów młodego pokolenia. Wśród drużyn z całej Polski znaleźć można licea ogólnokształcące, ale także technika o różnych profilach kształcenia. Przed uczniami szereg wyzwań i jak zawsze zdrowa, sportowa rywalizacja. Motorola Solutions Science Cup dowodzi, że nasza młodzież jest nie tylko doskonale zorientowana na rozwiązanie problemów, ale ma też ku temu doskonałe kompetencje: kreatywność, komunikację, a nade wszystko krytyczne myślenie. Konkurs jest przeznaczony dla młodych talentów w całej Polsce, a wyłonienie finalistów spośród tak zdolnej młodzieży to nie lada wyzwanie - mówi Piotr Bochaczyk, inżynier programista z Motorola Solutions, inicjator konkursu.

Rywalizacja w kodzie – twórcze projekty w akcji

Już po raz piąty, ogólnopolski konkurs programistyczny Motorola Solutions Science Cup otwiera drzwi do świata innowacji i kreatywności dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jest to wydarzenie, które łączy w sobie naukę z rozrywką, aspekt edukacyjny z wycinkiem tego, jak wygląda praca w IT. Rokrocznie powstają tutaj projekty, których nie powstydziłyby się bardziej doświadczeni programiści. To tutaj powstały remaki klasycznych gier zręcznościowych - Arkanoid, Sokoban czy Pang, Generator skóry żyrafy czy symulator układów optycznych. Do ostatniej edycji konkursu zgłosiło się ponad 150 drużyn, z których 10 spotkało się w finale. Uczestnicy zdobywając cenne doświadczenie walczyli o takie nagrody jak drukarki 3D, drony, minikomputery, słuchawki bezprzewodowe i smartwatche.

Uczyć i bawić - tematyka konkursu

Celem konkursu Motorola Solutions Science Cup jest popularyzacja Technologii Informacyjnych oraz nauk ścisłych: w szczególności informatyki, logiki, matematyki i fizyki wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce – dodaje Piotr Bochaczyk. Łączymy edukację z zabawą, dlatego wśród zadań zawsze znajdują się zadania typowo programistyczne, ale też gry, czy konkursy sprawnościowe – dodaje. W tym roku skupiamy projekty wokół trzech aspektów tematycznych. Są to: wyścigi samochodowe, symulatory budowy mostów, a także gra w szachy ze sztuczną inteligencją – zapowiada organizator.

Finał! Emocje i rywalizacja

Sam finał cieszy się co roku ogromnym uznaniem uczestników. To trzy konkurencje na kształt igrzysk – dwie konkurencje dla głowy i jedna dla ciała. To turniej z wiedzy ogólnej i informatycznej, w którym uczniowie zdobywają punkty, a potem licytują z ich pomocą pytania. Ciekawym wyzwaniem jest również część sportowa. Co roku finał ma pewną dozę tajemnicy i budzi mnóstwo pozytywnych emocji. W ostatnim finaliści mieli zagrać w tzw. Petankę, w tym roku planujemy kolejną sportową niespodziankę – wspomina Piotr Bochaczyk.

Cała Polska programuje!

Nabór zgłoszeń potrwa do końca lutego. Zapisać może się każda szkoła niezależnie od swojego profilu i lokalizacji. Na stronie internetowej: https://msc5.page.link/rejestracja, przyjmowane są zgłoszenia z całej Polski. Jedna szkoła zgłosić może dowolną ilość 5-osobowych ekip, z których każda zmierzy się z jednym z trzech proponowanych zadań praktycznych. W tym roku będą to trzy gry, w których uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością inżynierii, fizyki lub algorytmiki. Cały konkurs potrwa do końca maja 2025 r. kiedy to w finale, w Krakowie spotka się dziewięć wybranych drużyn z całej Polski.

Więcej informacji uzyskać można na:  science-cup.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Anna Malinowska, Motorola Solutions

e-mail: anna.malinowska@motorolasolutions.com

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2025-02-06
Data aktualizacji: 2025-02-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź