Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Darmowe kursy języka polskiego dla uczniów z Ukrainy. Kolejna tura przed nami!

W ramach współpracy Wydziału Edukacji UMK z Fundacją Internationaler Bund Polska i UNICEF-em organizowane są kursy języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Wciąż możliwe są jednak zapisy uczniów do udziału w zajęciach, które przynoszą nie tylko konkretne kompetencje językowe, też wiele radości, spotkań z rówieśnikami i nieszablonowych możliwości poznania Krakowa.

archiwum Fundacji IB Polska
Fot. archiwum Fundacji IB Polska

- Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych ukraińskich przyjaciół uruchamiamy drugą edycję bezpłatnych kursów języka polskiego. W konkursie ofert wybraliśmy pięciu nowych partnerów, którzy już uruchamiają zapisy na nowe kursy. Chcemy, żeby z kursów skorzystało kolejnych 400 osób, obok 800, dla których zapewniamy miejsca w pierwszej edycji - mówi koordynatorka kursów w Fundacji Internationaler Bund Polska, Izabela Miass-Dudek.

W ramach spotkań językowych organizowane są także kursy specjalistyczne, które przygotowują do egzaminu po ósmej klasie, ale też choćby do egzaminu certyfikującego ze znajomości języka polskiego na poziomie B1. Odbywają się też kursy przygotowujące językowo pod kątem rozpoczęcia studiów (w tym na studiach w zawodach medycznych, takich jak pielęgniarstwo czy stomatologia) oraz do pracy w branży HoReCa (gastronomia i hotelarstwo). W ofercie są też tradycyjne klasyczne kursy języka polskiego.

Każdy kurs to 120 godzin zajęć i wyjść kulturoznawczych, które realizowane będą do końca czerwca. Dlatego druga edycja kursów będzie bardzo intensywną nauką języka polskiego. Tradycyjnie już powstają grupy zróżnicowane wiekowo (od grup dziecięcych, 6 lat + po starszą młodzież, do 18 roku życia) oraz zróżnicowane ze względu na poziom znajomości języka polskiego. Kursy obu edycji są i będą prowadzone w formie stacjonarnej (w różnych lokalizacjach w Krakowie), hybrydowej i zdalnej; w każdy dzień tygodnia i w różnych godzinach. W pierwszej edycji zostało uruchomionych 54 grup, a w drugiej tworzone jest kolejnych 40. 

Dodatkowym atutem realizowanych kursów są wyjścia kulturoznawcze, w czasie których uczestnicy poznają podobieństwa i różnice kulturowe Polski i Ukrainy. - Tutaj partnerzy prześcigają się w pomysłach. Oferują darmowe spacery po Krakowie, zwiedzanie muzeów, gry terenowe i miejskie, quizy, kursanci poznają polskie tradycje świąteczne i zestawiają je z ukraińskimi tradycjami, poznają polską muzykę młodzieżową, a nawet polską kulturę ludową z elementami gwary - informuje fundacja Internationaler Bund Polska.

Innowacją drugiej edycji kursów jest uruchomienie 15 grup wyłącznie dla ukraińskich uczniów ze szkół specjalnych. Kursy dla osób z niepełnosprawnością muszą uwzględniać potencjał i ograniczenia uczestników. Dlatego tworzone są grupy 4-osobowe, z którymi będą pracowały tandemy specjalistów złożone z lektora i nauczyciela wspomagającego.

Serdecznie zapraszamy do zapisania się na wybrany kurs i skorzystania z możliwości darmowej nauki języka polskiego, którą organizowana jest po to, żeby młodzi ludzie z Ukrainy mogli oswoić nową rzeczywistość, w której znaleźli się w wyniku wojny.  

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej fundacji Internationaler Bund Polska. Organizatorzy odpowiadają również na dodatkowe pytania w sprawie kursów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-04-04
Data aktualizacji: 2023-04-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź