Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Narodowa Strategia Onkologiczna - Zaproszenie do udziału w pilotażu materiałów edukacyjnych

Celem przedmiotowych działań jest uświadomienie dzieciom i młodzieży jak ważna jest profilaktyka, jak można zredukować czynniki ryzyka chorób nowotworowych.

Szanowni Państwo

Dyrektorzy Szkół Podstawowych

Dyrektorzy Szkół Ponadpodstawowych

 

                Zwracam się do Państwa z uprzejmą propozycją wzięcia udziału w pilotażu Edukacyjnego Programu dla Zdrowia w Szkołach, realizowanego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

                Zachorowania na nowotwory złośliwe stanowią istotny problem dla zdrowia publicznego. Rokrocznie w Polsce notuje się ponad 160 tysięcy nowych rozpoznań choroby nowotworowej. Większości z nich moglibyśmy uniknąć zmieniając nasz styl życia, gdyż odpowiada on za niemalże 80% wszystkich zachorowań.

                Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza dziś nowotwory do chorób cywilizacyjnych.
W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych na nowotwory złośliwe wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie choroby onkologiczne są drugą najczęstszą przyczyną zgonów, zaraz po chorobach układu krążenia. Celem przedmiotowych działań jest uświadomienie dzieciom i młodzieży jak ważna jest profilaktyka, jak można zredukować czynniki ryzyka chorób nowotworowych. Promocja postaw prozdrowotnych ma bardzo duży wpływ na obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe. Dzięki upowszechnianiu zdrowego stylu życia redukujemy czynniki ryzyka w profilaktyce pierwotnej nowotworów.

                W związku z powyższym proszę o oddelegowanie dwóch nauczycieli do realizacji przedmiotowego pilotażu. W terminie 8 maja – 23 czerwca 2023 r. nauczyciele przeprowadzą JEDNĄ LEKCJĘ w klasach 4–8 szkoły podstawowej lub w klasach 1–3 szkoły ponadpodstawowej w oparciu o dostarczony scenariusz i pomoce dydaktyczne. Następnie zaangażowani w projekt nauczyciele poproszeni zostaną o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej (nie zajmie to więcej niż 30 minut). Za jej uzupełnienie nauczyciele otrzymają wynagrodzenie.

                Każda placówka, która przystąpi do programu skorzysta ze szkoleń dla kadry pedagogicznej, otrzyma kompletne scenariusze zajęć, poradnik metodyczny dla nauczycieli, materiały dla uczniów, rodziców i opiekunów. Przez udział w programie będą mieli Państwo wpływ na ostateczną wersję materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży o podstawowych zasadach profilaktyki onkologicznej. Udział w pilotażu jest bezpłatny, a projekt finansowany jest w 100 proc. z budżetu państwa.

                Więcej informacji dotyczących przedmiotowego pilotażu znajdą Państwo na stronie internetowej www.profilaktykawedukacji.pl

                Aby zgłosić się do pilotażu należy wypełnić ZGŁOSZENIE DO PILOTAŻU (wypełniają nauczyciele) znajdujące się pod linkiem: https://aplikacja.profilaktykawedukacji.pl/a/zgloszenie

Termin składania zgłoszeń został wydłużony przez organizatora pilotażu i upływa 18.05.2023 r.
o godz. 15:00

                W załączeniu do niniejszej korespondencji przekazuję list polecający Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki.

 

Z kim się kontaktować:

Jeśli mają Państwo  pytania, mogą się Państwo  skontaktować:

 

Z poważaniem,

Przemysław Cichy

Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia

 

Załączniki:

1)List polecający Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki

2)Broszura informacyjna dot. pilotażu

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paulina Dzikiewicz-Rożniatowska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-05-16
Data aktualizacji: 2023-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź