Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Edukacja do późnej dorosłości"- przystąpienie do programu

W programie „Edukacja do późnej dorosłości” chodzi o to, aby uczniowie dowiedzieli się w czasie szkolnych zajęć, co decyduje o zdrowym starzeniu się oraz jak należy żyć aby sobie stworzyć warunki do długiego życia w dobrostanie.

Szanowni Państwo

Dyrektorzy szkół

Bardzo serdecznie proszę o rozważenie możliwości zdobywania przez kierowaną przez Państwa szkołę certyfikatu „Szkoły łączącej pokolenia”, co wiąże się z podjęciem decyzji o przystąpieniu do programu „Edukacja do późnej dorosłości”.

Celem programu jest oswojenie uczniów ze starością i procesem starzenia się. Ów proces dotyczy każdego, wszak starzenie się rozpoczyna się w momencie narodzin. W okresie późnej dorosłości / tak psychologia rozwojowa określa starość / owoce tego procesu stają się jednak szczególnie widoczne, czasem dokuczliwe.

W programie „Edukacja do późnej dorosłości” chodzi o to, aby uczniowie dowiedzieli się w czasie szkolnych zajęć,  co decyduje o zdrowym starzeniu się oraz jak należy żyć aby sobie stworzyć warunki do długiego życia w dobrostanie.

Z drugiej strony,  tworząc warunki do integracji pokoleń powinni  Państwo uwrażliwić młodych uczestników programu na potrzeby osób starszych, pomóc zrozumieć trudności życia w starości, nauczyć ciekawego sposobu spędzania czasu z przedstawicielami innej generacji, a także stworzyć warunki do podziwiania przedstawicieli starszego pokolenia.

To wszystko będzie dobrym przygotowaniem do przyszłego życia obecnych uczniów. Życia w kraju, w którym co trzecia osoba będzie miała powyżej 60 lat, w którym na rynku pracy obecni uczniowie będą musieli współpracować z seniorami i w którym zgodnie z prawem będą zobowiązani do opieki nad swoimi sędziwymi rodzicami.

W związku z powyższym  warto podjąć trud realizacji programu. Mogą Państwo liczyć na moją pomoc i pomoc Referatu ds. Seniorów w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia.  Dla nauczycieli szkół, które zgłoszą chęć realizacji programu przeprowadzimy szkolenia i konferencje. Szczegółowe warunki jego realizacji oraz scenariusze lekcji znajdą Państwo na stronie https://dlaseniora.krakow.pl .

Uprzejmie informuję, że niebawem nastąpi ogłoszenie VIII edycji konkursu „Działajmy Razem”, w którym dwukrotny udział jest  warunkiem sine qua non zdobycia certyfikatu.

Informuję także, że Pani Krystyna Małyska została upoważniona przez Urząd Miasta Krakowa  do podejmowania  z Państwem rozmów na temat programu oraz do udzielania informacji i pomocy.

Z wyrazami szacunku,

Anna Okońska-Walkowicz

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paulina Dzikiewicz-Rożniatowska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-04-11
Data aktualizacji: 2023-04-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź