5 lat Krakowskiej Akademii Dyrektorów – zapraszamy do zapisów!
Zapraszamy do udziału w 5 edycji Krakowskiej Akademii Dyrektorów – wyjątkowym projekcie szkoleniowym, dedykowanym liderom edukacji, którzy chcą świadomie rozwijać kompetencje, wzmacniać pozycję szkoły w środowisku lokalnym oraz inspirować swoje zespoły do działania.

Czas podsumowań
Krakowska Akademia Dyrektorów powstała w 2021 r., by zaspokoić przede wszystkim dwie potrzeby: ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz wymiany doświadczeń po trudnym okresie pandemicznym.
Z czasem projekt się rozwijał. - Nawiązaliśmy stałą współpracę ze specjalistami z Instytutu Spraw Publicznych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Na bazie wspólnych wniosków i zaobserwowanych wśród uczestników potrzeb w 2023 roku powstała Krakowska Akademia Dyrektorów 2.0 – mówi pomysłodawczyni inicjatywy - Kinga Nizioł, Kierownik Referatu Szkół Ogólnokształcących w Wydziale Edukacji i Projektów Edukacyjnych. W ramach obydwu cykli szkoleń kluczowa była możliwość rozwijania umiejętności zarządczych, pozwalających na wymianę doświadczeń i prezentację dobrych praktyk.
Rok 2024 przyniósł kolejne zmiany. We współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną pn. „Krakowski Ośrodek Kariery” oraz dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 43, zrealizowany został pilotażowy projekt coachingowy, który dał dyrektorom przestrzeń sprzyjającą nauce dbania o własne potrzeby. Była to pierwsza tego typu inicjatywa przygotowana dla dyrektorów krakowskich samorządowych jednostek oświatowych, którzy uczestniczyli w Krakowskiej Akademii Dyrektorów oraz Krakowskiej Akademii Dyrektorów 2.0.
-W szkoleniach wzięła już udział 1/3 dyrektorów krakowskich szkół i placówek. Z ogromną satysfakcją obserwujemy jak każda kolejna edycja projektu cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowiska oświatowego. Jestem przekonana, że sukces Akademii to efekt współpracy, otwartości i zaangażowania wszystkich jej uczestników, a każde spotkanie przynosi cenne wnioski, z których również jako organizatorzy bardzo dużo czerpiemy – podsumowuje Magdalena Mazur, Dyrektor Wydziału Edukacji i Projektów Edukacyjnych.
Oferta na rok szkolny 2025/2026:
- Krakowska Akademia Dyrektorów
Obejmuje powtórzenie szkoleń ubiegłorocznych dla tych dyrektorów, którzy dotychczas nie brali udziału w cyklu.
Proponowane tematy to:
1) Konstruktywna komunikacja w budowaniu kultury szkoły
2) Jak budować bezpieczną organizację
3) Konflikty i ich rozwiązywanie w szkole
4) Kluczowe cechy efektywnych zespołów
5) Jak wspierać pracowników, nie wypalając siebie
Aby zgłosić chęć uczestnictwa w tym cyklu szkoleń należy wypełnić ankietę dostępną tutaj: https://forms.office.com/e/GN9dtEP0tz do 24 października 2025 r.
- Krakowska Akademia Dyrektorów 2.0
Kolejna propozycja adresowana jest do osób, które już uczestniczyły w szkoleniach Krakowskiej Akademii Dyrektorów. Tegoroczny cykl będzie skupiał się m.in. na problemach cywilizacyjnych.
Proponowane tematy to:
1) Wyzwania bliskie czy odległe? Strategie rozwiązywania problemów
2) Społeczeństwo obywatelskie w szkole
3) Sztuczna inteligencja w szkole
4) Szkoła wobec kryzysu ekologiczno-klimatycznego
5) Higiena cyfrowa
Aby zgłosić chęć uczestnictwa w tym cyklu szkoleń należy wypełnić ankietę dostępną tutaj: https://forms.office.com/e/4twmvmMp4U do 24 października 2025 r.
Szkolenia Krakowskiej Akademii Dyrektorów oraz Krakowskiej Akademii Dyrektorów 2.0 odbędą się w godzinach: 9.00 – 14.30 co miesiąc od listopada 2025 r. do kwietnia 2026 r. Osoby zakwalifikowane otrzymają powiadomienie mailowo.
- Krakowska Akademia Dyrektorów z coachem
Cykl dedykowany jest absolwentom Krakowskiej Akademii Dyrektorów oraz Krakowskiej Akademii Dyrektorów 2.0.
Dwie poprzednie edycje pokazały, że te spotkania nie były jedynie szkoleniami. To była przestrzeń, w której dyrektorzy i liderzy edukacji odkrywali siebie, budowali piękne relacje i wyruszali w podróż ku świadomemu przywództwu. Wspólna droga stała się początkiem zmian – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
O tym, co najważniejsze w projekcie mówi Anna Romańczyk, psycholog, certyfikowany coach,
dyrektor szkoły, trener i praktyk przywództwa edukacyjnego:
-Z doświadczenia wiem, jak wiele wyzwań staje przed dyrektorem szkoły. To rola lidera, mentora, przewodnika, eksperta, a niekiedy i przyjaciela – w jednej osobie. To ogromne oczekiwania, którym codziennie staramy się sprostać wobec uczniów, rodziców i nauczycieli. Aby jednak przewodzić innym, trzeba najpierw umieć przewodzić sobie. Dlatego w Krakowskiej Akademii Dyrektorów z coachem sięgniemy do metod i narzędzi coachingu, które uczą, jak zachować dobrostan, pasję i miłość do tej wyjątkowej pracy, a jednocześnie inspirować innych do rozwoju.
Jak powiedziała Brené Brown:
„Gdy znajdujemy w sobie odwagę, aby wkroczyć we własną opowieść i poczuć się jej autorami, możemy dopisać jej zakończenie. Jeśli zaś nie czujemy się autorami własnych historii – to one nami zawładną”.
Zapraszam do udziału w nowej odsłonie Akademii, gdzie wspólnie będziemy odkrywać potencjał świadomego przywództwa. Głęboko wierzę, że zdobytą wiedzę i praktyczne umiejętności będą mogli Państwo przekuć w nową jakość życia – nie tylko w pracy, ale w każdym jego wymiarze.
Przewidywane jest utworzenie dwóch grup szkoleniowych zgodnie z poniższym harmonogramem:
- I grupa: 6 listopada, 20 listopada, 4 grudnia, 18 grudnia, 8 stycznia, 22 stycznia,
- II grupa: 19 lutego, 5 marca, 19 marca, 9 kwietnia, 23 kwietnia, 7 maja.
Zajęcia odbędą się w godzinach: 9.00–13.30 w siedzibie Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pn. „Krakowski Ośrodek Kariery” przy ul. Popławskiego 17, 30-818 Kraków.
Aby zgłosić chęć uczestnictwa w tym cyklu szkoleń należy wypełnić ankietę dostępną tutaj: https://forms.office.com/e/zdqAND3eSC w terminie do 24 października 2025 r.