Warsztaty "Empatia w działaniu: Jak podejmować temat różnorodności i przeciwdziałać dyskryminacji w szkole" już w sobotę!
Centrum Wielokulturowe w Krakowie, którego operatorem jest Fundacja IB Polska wraz ze Stowarzyszeniem Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab zaprasza na wyjątkowe warsztaty "Empatia w działaniu: Jak podejmować temat różnorodności i przeciwdziałać dyskryminacji w szkole", skierowane do osób pracujących w wielokulturowych środowiskach szkolnych (podstawowych i ponadpodstawowych).

Kiedy: 8 lutego 2025 r., godz. 10:00-16:00
Miejsce: Centrum Wielokulturowe w Krakowie, ul. Zabłocie 20, I piętro
Dla kogo: dla nauczycielek i nauczycieli, dla edukatorów i edukatorek
⠀
Podczas szkolenia:
• Zdobędziesz podstawową wiedzę na temat mechanizmów prowadzących do dyskryminacji;
• Dowiesz się jak poruszać temat wielokulturowości i różnorodności z uczniami i uczennicami by wzmacniać postawy otwartości i rozwijać krytyczne myślenie;
• Poznasz konkretne narzędzia pracy z dziećmi i młodzieżą, które wspierają w rozwijaniu tematu stereotypów i uprzedzeń oraz wzmacniają postawy obywatelskie prowadzące do aktywnego reagowania na zachowania dyskryminacji i mowy nienawiści.
⠀
Zapisy: https://forms.gle/oeKrZ33pkw3DRTpv8
⠀
PROGRAM SZKOLENIA
⠀
9:00-9:45 Wprowadzenie
9:45-10:30 Wielokulturowość i różnorodność - czym jest i jak o niej rozmawiać?
10:30-11:00 Przerwa
11:00-12:30 Dyskryminacja - skąd się bierze i jak możemy jej zapobiegać?
12:30-12:45 Przerwa
12:45-14:15 Dyskryminacja i mowa nienawiści - jak na nie reagować i po co to robić?
14:15-14:30 Przerwa
14:30-15:00 Podsumowanie
⠀
PROWADZENIE
⠀
Blanka Błaszczak-Rozenbaum: antropolożka kulturowa, etnografka, Specjalistki ds. Edukacji w Stowarzyszeniu Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab). Edukatorka muzealna w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie i w Muzeum Fotografii w Krakowie. Badaczka migracji i mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności ukraińskich w Polsce. Stypendystka dwóch projektów naukowych: projektu „Diaspora ukraińska w Polsce: dziedzictwo mniejszości a procesy migracyjne” oraz projektu „Procesy diasporotwórcze na przykładzie społeczności ukraińskich w Polsce. Studium antropologiczne”.
⠀
Monika Zielińska: edukatorka, certyfikowana trenerka (Integratywna Akademii Trenerów MERITUM), kierowniczka Działu Edukacji Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab). Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu edukacji globalnej (prawa człowieka, migracje) i edukacji antydyskryminacyjnej łącząc obie te dziedziny na rzecz bardziej kompleksowego podejścia do przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. Autorka scenariuszy zajęć i programów edukacyjnych. Absolwentka kursów i szkoleń z zakresu edukacji globalnej i edukacji równościowej, z których najważniejsze to: Szkoła Praktyk Antyrasistowskich - pierwszy w Polsce program edukacyjno-rozwojowy poświęcony edukacji antyrasistowskiej (2023), Szkoła Edukacji Globalnej dla Najmłodszych (2018/2029), Zaangażuj się! – edukacja globalna dla każdego (2017) - organizowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła”, Narzędziownik krytycznego/ej edukatora/ki / Summer PAH Academy - szkolenie organizowane przez Polska Akcję Humanitarną (2017).
⠀
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Realizowane w ramach programu SUMO: Scalling Multiculturally-oriented organizations.