Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bomba Megabitowa 2022. Festiwal przyszłości z ofertą edukacyjną (nie tylko dla szkół)

Jak nie dać się zwieść dezinformacji w sieci? Co zrobić, by przeciwdziałać rozpowszechniającej się w Internecie mowie nienawiści? I jakie rozwiązania, dzięki którym możemy żyć w sposób zrównoważony i nie rezygnując z komfortu dbać o planetę, oferują nam najnowsze technologie? O tych i wielu innych rzeczach dowiedzą się uczestnicy pasma edukacyjnego Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, odbywającego się w dniach 5-9 września w Krakowie.

materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Istotnym elementem tegorocznej edycji Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa będzie część edukacyjna. Tematyka zaplanowanych warsztatów wiąże się z obszarami merytorycznymi festiwalu: kulturą, nauką oraz technologią. Wszystkie te wątki zostaną zgłębione w kontekście idei przewodniej festiwalu, czyli ekologii.

W ofercie edukacyjnej Festiwalu znajdą się między innymi warsztaty dotyczące świadomego i odpowiedzialnego funkcjonowania w sieci. Wraz z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz UNIQUA organizujemy kolejną odsłonę akcji Ogarnij Hejt, nakierowanej na przeciwdziałanie mowie nienawiści w Internecie. Zaprosiliśmy również Stowarzyszenie Demagog, którego projekt Akademia fact-checkingu uczy młodzież, jak wychwytywać i weryfikować dezinformację w sieci. Z kolei Allegro i CDT zaplanowało dla nas warsztaty z podstaw cyfrowej przedsiębiorczości, w trakcie których w grupach będziemy mogli spróbować swoich sił w sektorze e-commerce.

Z perspektywy tegorocznej edycji festiwalu kluczowym tematem jest edukacja klimatyczna i promowanie zrównoważonego stylu życia oraz dbałości o środowisko. Najmłodsi uczestnicy zdobędą wiedzę o głównych przyczynach oraz skutkach zmian klimatu na zajęciach pt. Co mogę zrobić dla klimatu?, organizowanych w ramach programu Biznes kontra smog prowadzonego przez PwC.  Innym istotnym tematem w kontekście zrównoważonego stylu życia jest e-cyrkularność – odpowiedzi na pytanie: „Jak nie generować elektrośmieci?” udzieli uczestnikom warsztatów Samsung Memory. Kolejnymi warsztatami ekologicznymi są zajęcia organizowane przez Fundację Aeris Futuro, podczas których nauczymy się, jak wspólnie zrobić zdjęcie fitosocjologiczne oraz poznamy tajniki upcyklingu w praktyce, który pozwoli nam ograniczyć konsumpcję i cieszyć się dłużej ulubionymi ubraniami.

Na Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, zainaugurowanemu rok temu w stulecie urodzin Stanisława Lema, nie mogło zabraknąć również warsztatów inspirowanych twórczością najsłynniejszego polskiego futurologa i twórcy sci-fi. Warsztaty językoznawcze „Na końcu języka” będą dotyczyły zarówno językowego tworzenia fantastyki naukowej w różnych mediach, jak i przejawiającym się w języku relacjom człowieka z przyrodą.

Zajęcia z oferty edukacyjnej  odbywać się będą w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich jest Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii w Nowej Hucie. To nowe miejsce na mapie Krakowa zapewnia doskonałe warunki lokalowe do prowadzenia eko-warsztatów, m.in. pracownie, sale konferencyjne oraz ogród. Innowacyjne przestrzenie Domu Utopii spełniają zasady dostępności i są przystosowane m. in. do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty odbędą się również w zabytkowych przestrzeniach Pałacu Potockich, w samym sercu Krakowa przy Rynku Głównym.

Serdecznie zachęcamy do zapisywania szkół oraz grup zorganizowanych na warsztaty podczas Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej: www.bombamegabitowa.com/bomba-edukacja Zapisów na warsztaty można dokonywać poprzez formularze dostępne na stronie.

Wszelkie pytania związane z festiwalem oraz warsztatami prosimy kierować na adres bombamegabitowa@kbf.krakow.pl

źródło: KBF

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-08-16
Data aktualizacji: 2022-08-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź