Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

PRZYJMOWANIE DZIECI I UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI POCHODZĄCYCH Z UKRAINY DO PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ SPECJALNYCH.

Szanowni Państwo Dyrektorzy

przedszkoli i szkół specjalnych

 

Z uwagi na obecną sytuację międzynarodową oraz w związku z dużym napływem dzieci ukraińskich, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, samorządy w całej Polsce stanęły w obliczu realizacji zadań nieprzewidzianych przepisami prawa, w tym prawa oświatowego. Celem nadrzędnym w działaniu samorządu krakowskiego jest zapewnienie pomocy i opieki każdemu człowiekowi niezależnie od jego statusu, zwłaszcza osobom najsłabszym. Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2012 r., poz. 1169) nakłada na państwa przyjmujące Konwencję m.in. podejmowanie niezbędnych środków w celu zapewnienia edukacji na wszystkich poziomach oraz podejmowanie wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych w sytuacjach zagrożenia, w tym w trakcie konfliktu zbrojnego. Natomiast Konwencja o Prawach Dziecka (Dz.U. z 1991 r., Nr 120, poz. 526) w artykule 38 i 39 m.in. zobowiązuje państwa do respektowania norm międzynarodowego prawa humanitarnego, mających zastosowanie w przypadku konfliktu zbrojnego i odnoszących się do dzieci, jak i  do ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych oraz stosowanie wszelkich możliwych do realizacji środków dla zapewnienia ochrony i opieki nad dziećmi dotkniętymi przez konflikt zbrojny. Ponadto Konwencja zobowiązuje państwa do podejmowania wszelkich kroków do ułatwienia przebiegu rehabilitacji fizycznej i psychicznej oraz reintegracji społecznej dziecka, które padło ofiarą m.in. konfliktu zbrojnego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców/opiekunów dzieci
z niepełnosprawnościami z Ukrainy proszę Państwa Dyrektorów o przyjmowanie dzieci i uczniów
o szczególnych potrzebach edukacyjnych do krakowskich przedszkoli i szkół specjalnych. W dalszej kolejności będziecie Państwo kierować rodziców/opiekunów tych uczniów do krakowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Liczbę dzieci w oddziale przedszkola specjalnego/szkoły podstawowej specjalnej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. 2019, poz. 502).

Jednocześnie informuję, że w związku z dynamiczną sytuacją migracyjną ludności ukraińskiej oraz mając na względzie dobro dzieci, zwłaszcza ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Prezydent Miasta Krakowa pismem z 3 marca 2022 r. wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki o zmianę przepisów ustawy Prawo oświatowe oraz aktów wykonawczych w zakresie funkcjonowania oddziałów przygotowawczych
w szkołach specjalnych.  

O zmianach w tym zakresie będziemy informować Państwa na bieżąco.

Z poważaniem

Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa

Anna Korfel - Jasińska

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paulina Kasperowska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-03-04
Data aktualizacji: 2022-03-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź