Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Psycholog potrzebny od zaraz - zapowiedź zmiany w dofinansowaniu do doskonalenia nauczycieli

Komunikat Pani Anny Korfel-Jasińskiej Zastępcy Prezydenta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

Fot. pixabay.com

Szanowni Państwo Nauczyciele,

 

obserwowany od dłuższego czasu kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej, coraz poważniejsze problemy młodych ludzi, a także wpływ, jaki wywarła społeczna izolacja związana z trwającą nadal pandemią przynoszą coraz bardziej dramatyczne skutki.

Ze statystyk wynika, że niemal połowa uczennic i uczniów polskich szkół nie ma dostępu do specjalisty, którego pomoc jest tak istotna, zwłaszcza w przypadku pojawiających się symptomów zwiastujących problemy emocjonalne i psychiczne.

Bardzo często jedynym źródłem wsparcia jest szkolny pedagog lub psycholog. Nie do przecenienia jest też jego rola w profilaktyce zapobiegania tego typu zjawiskom.

Miasto Kraków od wielu lat ze szczególną troską traktuje ten aspekt funkcjonowania szkoły. Dość wspomnieć o realizowanym przez kilka ostatnich lat projekcie „Nie jesteś sam – wsparcie nauczyciela w pracy z uczniami z problemami psychicznymi i zaburzeniami emocjonalnymi” czy projektami dedykowanymi nauczycielom w czasie nauki zdalnej poprzez Portal Edukacyjny m.in. Nauczycielu – razem daje moc czy Nie daj się  -  cykl, który miał na celu pomóc odnaleźć się w niecodziennych warunkach i stać się inspiracją do aktywności i realizowania autorskich pomysłów na ten trudny okres. Cały czas – nie tylko w pandemii - bogatą ofertę wsparcia uczniów i rodziców, ale też nauczycieli realizują samorządowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Waga kompetencji nauczycieli w zakresie wsparcia psychologicznego jest też uznawana w decyzjach Prezydenta Miasta dotyczących dofinansowania do ich doskonalenia zawodowego. Od wielu lat jako priorytetowe – z dofinansowaniem do 95% - traktuje formy doskonalenia związane z udzielaniem uczniom/dzieciom specjalistycznej pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Już dziś chciałabym zaanonsować kolejny krok mający na celu zdecydowane ułatwienie Państwu zdobycia niezbędnych kwalifikacji do pełnienia roli psychologa.

W najnowszym Zarządzeniu Prezydenta dotyczącym planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2022 roku oraz określenia zasad przyznawania dofinansowania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków, z obszaru studiów jednolitych, do których dofinansowanie wynosi do 70 %, studia magisterskie na kierunku Psychologia uzyskają najwyższy priorytet dofinansowania, tj. do 95%.

Gorąco zachęcam Państwa nauczycieli do skorzystania z tej oferty i podejmowania studiów na wskazanym kierunku. Jestem głęboko przekonana, że przyczyni się to nie tylko do poprawy dobrostanu naszych uczniów, ale też będzie stanowiło ciekawą alternatywę dla Państwa zawodowej realizacji.

O ukazaniu się zapowiadanego Zarządzenia zostaną poinformowani wszyscy dyrektorzy samorządowych jednostek oświatowych, komunikat w tej sprawie zostanie również umieszczony w Portalu Edukacyjnym.

 

Serdecznie Państwa pozdrawiam

 

Anna Korfel-Jasińska

Zastępca Prezydenta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

pokaż metkę
Autor: Beata Batko
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-11-29
Data aktualizacji: 2021-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź