Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasto Kraków dzieli się dobrymi praktykami w zakresie cyfryzacji szkół

„Dobre praktyki projektów edukacyjnych polskich samorządów” – to tytuł publikacji wydanej przez Microsoft Polska, w której opisywane są doświadczenia piętnastu samorządów z całej Polski związane z cyfryzacją szkół. Wśród pozytywnych przykładów znalazły się także te związane z Krakowem.

- Miasto Kraków już od kilkunastu lat prowadzi działania mające na celu wsparcie szkół w procesie transformacji cyfrowej. Każdego roku w kolejnych szkołach pojawia się najbardziej nowoczesny sprzęt informatyczny i pomoce dydaktyczne, a także – co bardzo istotne – dyrektorzy i nauczyciele rozwijają swoje kompetencje w zakresie wykorzystania technologii w procesie nauczania. Pozwalają na to bardzo wysokie dofinansowania do studiów podnoszących kwalifikacje, czy też – jak miało to miejsce w roku 2020 – specjalistyczne szkolenia realizowane także we współpracy z firmą Microsoft. Dodatkowo w ramach porozumienia sześć krakowskich szkół zostanie modelowymi Szkołami w Chmurze Microsoft. Z perspektywy samorządu można stwierdzić, że dotychczas okazane wsparcie jest ważne nie tylko dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a także dla ich rodziców – czytamy w publikacji.

- Cyfrowe narzędzia usprawniają komunikację oraz umożliwiają prowadzenie lekcji na odległość, ale również sprawiają, że edukacja jest atrakcyjniejsza, dostępniejsza, bardziej urozmaicona i lepiej dostosowana do wymogów współczesnego świata. Dlatego jestem przekonana, że te rozwiązania – do których przyzwyczaili się zarówno przedstawiciele samorządów, jak i nauczyciele, uczniowie oraz rodzice – zostaną w szkołach już na stałe – pisze we wstępie do wydawnictwa Cecylia Szymańska, Dyrektor Rynku Edukacyjnego w Microsoft Polska i jak dodaje – ta droga nie ma końca. - Technologia nieustannie się rozwija i daje coraz więcej możliwości, co wiąże się z koniecznością ciągłego rozwijania kompetencji cyfrowych przez jej użytkowników

W publikacji można znaleźć odpowiedzi na pytania, w jaki sposób powinna wyglądać współpraca lokalnych władz z dyrektorami placówek czy też jakiego wsparcia można udzielić już teraz nauczycielom, uczniom i rodzicom.

Wydawnictwo jest dostępne on-line tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-05-14
Data aktualizacji: 2021-05-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź