Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Uczniowie z Krakowa z pierwszym miejscem na Moskiewskiej Olimpiadzie Metropolii!

Olimpiada Metropolii to prestiżowy, międzynarodowy konkurs, sprawdzający wiedzę uczniów z największych światowych metropolii z zakresu przedmiotów ścisłych. W tym roku ogromny sukces osiągnęli na niej uczniowie z V L.O. im. A. Witkowskiego w Krakowie, którzy w rywalizacji drużynowej sięgnęli po tytuł zwycięzcy! Bardzo wysokie lokaty krakowscy uczniowie osiągnęli także w indywidualnych zmaganiach, zdobywając aż osiem medali.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

W zmaganiach drużynowych tytuł zwycięzcy otrzymało pięć najlepszych drużyn biorących udział w Moskiewskiej Olimpiadzie Metropolii – wśród nich znaleźli się także uczniowie z Krakowa, a nasze miasto otrzymało zwycięski tytuł wraz z takimi światowymi metropoliami jak Hong Kong, Hanoi, Bukareszt czy też gospodarz zmagań – Moskwa. W klasyfikacji indywidualnej członkowie krakowskiej drużyny odnieśli również ogromny sukces zdobywając jeden złoty, jeden brązowy i aż sześć srebrnych medali. Złoty medal w matematyce zdobył Radosław Żak. Srebrne medale wywalczyli: Michał Lipiec (chemia), Bartosz Hanc i Bartosz Żbik (fizyka), Antoni Długosz i Grzegorz Ryn (informatyka) oraz Kacper Paciorek (matematyka). Julia Tokarska zdobyła natomiast brązowy medal w dziedzinie chemii. Laureatów nagród w poszczególnych dziedzinach poznaliśmy podczas ceremonii zamknięcia, którą można było obejrzeć on-line na stronie Olimpiady.

Moskiewska Olimpiada Metropolii była organizowana przez miasto Moskwę już po raz piąty, ale po raz pierwszy odbył się w formule hybrydowej. W konkursach przedmiotowych Olimpiady wystartowały 33 drużyny z całego świata. W rundzie rozgrzewkowej – tzw. konkursie błyskawicznym "Blitz" - wzięło udział dodatkowych 35 drużyn. Zmagania młodzieży z całego świata były streamingowane lub nagrywane w celu zapewnienia uczciwej konkurencji. Zadania konkursowe były przesyłane online, a nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała w Moskwie specjalna komisja. Każde miasto reprezentowało 8 uczniów – po 2 zawodników w takich dziedzinach, jak: matematyka, fizyka, chemia i informatyka.

W pierwszym dniu Olimpiady, która wystartowała w środę, 16 grudnia, drużyny rywalizowały w ramach wspomnianego „Blitz tour” – błyskawicznego turnieju, gdzie podczas dwóch godzin uczniowie musieli rozwiązać wspólnie 80 problemów (po 20 zadań z każdej dziedziny). W tym konkursie krakowianie zdobyli 10. lokatę, zdobywając nagrodę drugiego stopnia. 17 i 19 grudnia odbyły się konkurencje przedmiotowe. 2-osobowe zespoły każdego z tych dni przez 5 godzin rozwiązywały zadania z różnych dyscyplin. W ramach zadań konkursowych z fizyki i chemii odbyła się także część laboratoryjno-eksperymentalna. 22 grudnia odbyło się oficjalne zakończenie Olimpiady, podczas którego poznaliśmy pełną punktację drużyn i medalistów w poszczególnych kategoriach.

Przedświąteczny okres był więc dla krakowskiej drużyny czasem szczególnie intensywnym i pełnym naukowych wyzwań! Skład drużyny po raz kolejny zasilili uczniowie V L.O. Nasze miasto reprezentowali: Michał Lipiec i Julia Tokarska (chemia), Radosław Żak i Kacper Paciorek (matematyka), Antoni Długosz i Grzegorz Ryn (informatyka), Bartosz Hanc i Bartosz Żbik (fizyka). Uczniowie pracowali pod nadzorem opiekunów poszczególnych dyscyplin naukowych - nauczycieli V L.O: Pawła Koszałki, Michała Niedźwiedzia, Witolda Zawadzkiego i Wojciecha Przybylskiego.

Podczas kilkudniowej Olimpiady krakowianie zmierzyli się nie tylko z reprezentacjami miast europejskich – jak Budapeszt, Frankfurt nad Menem, Drezno czy Bratysława – ale także takich światowych metropolii jak: Mexico City, Lima, Istambuł, Ałmaty, Jakarta, Hong Kong czy Singapur.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2020-12-23
Data aktualizacji: 2021-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat