Strona główna rozwiń menu
Komunikat archiwalny

SIO – najczęściej pojawiąjące się błędy

Komunikat Wydziału Edukacji do Dyrektorów krakowskich Przedszkoli, Szkół i Placówek w sprawie najczęściej pojawiąjących się błędów w SIO – podsumowanie weryfikacji bieżącej i ustaleń pokontrolnych audytu Izby Administracji Skarbowej

Szanowni Państwo

Dyrektorzy Przedszkoli, Szkół i Placówek

- samorządowych

- niesamorządowych

 

W związku z zakończeniem okresu weryfikacji i potwierdzania danych zgromadzonych w nowym SIO oraz z ustaleniami pokontrolnymi z audytu Izby Administracji Skarbowej, przedstawiam listę najczęściej pojawiających się błędów. Proszę o dołożenie wszelkich starań, aby baza SIO była kompletna i poprawna oraz aby wskazane błędy się nie powtarzały.

 

Wykazywanie w szkołach uczniów niepełnosprawnych w wieku przekraczającym górną granicę uprawniającą do kształcenia specjalnego, o którym mowa w § 4 rozporządzenia MEN w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. 2017 poz. 1578).

Wykazywanie w przedszkolach dzieci (bez odroczenia) w wieku 7 lat i starszych, które realizują już obowiązek szkolny.

Wykazywanie niezgodne ze stanem faktycznym i dokumentacją daty rozpoczęcia/zakończenia nauki/przypisania do oddziału podstawowego/dodatkowego.

Opinie/orzeczenia niezweryfikowane – konieczna weryfikacja danych dot. numeru, daty wydania, regonu poradni, przyczyny z papierowym dokumentem oraz z poradnią, która go wydała.

Zarejestrowane opinie/orzeczenia bez dodanego okresu obowiązywania.

Opinie/orzeczenia z otwartym okresem obowiązywania pomimo zakończenia ważności dokumentu (np. kiedy orzeczenie jest wydane na etap edukacyjny, kiedy opinia/orzeczenie jest wydane na okres 1 roku szkolnego, który już się zakończył).

Realizacja wczesnego wspomagania rozwoju – bez dodanego przypisania dziecka do oddziału dodatkowego wwr.

Niekompletne uzupełnienie danych dotyczących zamieszkania ucznia (zakładka dane identyfikacyjne).

Braki w wykazywaniu danych dziedzinowych ucznia – m.in. korzystanie z nauczania, wychowania i opieki w wymiarze wyższym (w przedszkolach), spełnianie obowiązku szkolnego w szkole obwodowej (w szkołach podstawowych obwodowych).

Niekompletne wykazywanie danych dotyczących indywidualnego nauczania organizowanego na podstawie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, uwzględniającego faktyczną datę rozpoczęcia i zakończenia (np. od 15.10.2019 do 24.01.2020).

Braki w wykazywaniu danych dziedzinowych ucznia dotyczących spełniania obowiązku szkolnego/rocznego przygotowania przedszkolnego poza szkołą – nauczanie domowe, na podstawie zgody dyrektora szkoły wydanej w formie decyzji administracyjnej, o której mowa w art. 37 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe.

Braki w wykazywaniu danych dziedzinowych ucznia dotyczących korzystania z dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 i 9 ustawy – Prawo oświatowe, uwzględniającego faktyczną datę rozpoczęcia i zakończenia (np. od 01.09.2019 do 26.06.2020 – do uzupełnienia najwcześniej w dniu zakończenia).

Status młodocianego pracownika – wykazywanie danych dziedzinowych ucznia niezgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. 2018 poz. 2010).

Rejestrowanie oddziałów o niewłaściwej specyfice podstawowej lub dodatkowej.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – wykazywanie uczestników pomimo braku kompletu dokumentów wymaganych do zapisu na kurs zgodnie z art. 147 Prawa oświatowego, przypisywanie do oddziału dodatkowego z datą niemającą pokrycia w dziennikach, brak pełnej dokumentacji, o której mowa w § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. 2019 poz. 652).

MOW – niewłaściwe wykazywanie wychowanka „urlopowanego”. W takiej sytuacji wychowanek powinien mieć odnotowany okres rezerwacji miejsca – nie można go zarejestrować jako wychowanka przebywającego w ośrodku, ale miejsce dla niego musi być zarezerwowane.

Kadra pedagogiczna – niezgodne ze stanem faktycznym wykazywanie podstawy prawnej świadczenia pracy, daty nadania stopnia awansu, tygodniowego wymiaru zajęć lub obowiązków.

 

Z-ca DYREKTORA WYDZIAŁU

Magdalena Węgrocka-Szwalec

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA GÓRSKA
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2020-02-05
Data aktualizacji: 2020-02-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź