Pierwszaki wyruszą w szkolną supermisję… z miejską ekowyprawką!

Bidon na wodę wykonany z cukru, worek na buty lub strój sportowy oraz „Moja szkolna supermisja” – publikacja, dzięki której uczniowie będą… zmieniać świat na lepsze. To właśnie te trzy elementy tworzą ekologiczną wyprawkę szkolną przygotowaną przez Miasto Kraków, która w tym roku po raz pierwszy trafi do pierwszoklasistów. – Wyprawka nie tylko uprzyjemni dzieciom pierwsze dni w szkole, ale zostanie z uczniami na dłużej. Przygotowaliśmy ją również po to, aby już u najmłodszych mieszkańców kształtować postawy proekologiczne, a także pomóc im budować więź z miastem – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.

Pierwszaki wyruszą w szkolną supermisję… z miejską ekowyprawką!
Fot. Portal Edukacyjny

Już w przyszłym tygodniu wyprawkę otrzyma prawie 8 tys. uczniów szkół samorządowych. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował do nich także specjalny list, w którym napisał:

„Pierwszy dzień w szkole to wyjątkowy moment w życiu każdego z nas. Jestem przekonany, że w szkole, w której rozpoczynasz właśnie naukę, będziesz rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Mam nadzieję, że odkryjesz w sobie nowe talenty i poznasz nowych przyjaciół. Życzę Ci, aby nauka zawsze była dla Ciebie przyjemnością i okazją do radości. Pamiętaj, że dasz radę wszystko osiągnąć, jeśli tylko mocno uwierzysz w siebie” – zwrócił się do pierwszoklasistów prezydent Majchrowski.

List prezydenta Jacka Majchrowskiego.jpg

Uczniowie będą bardziej „eko”...

Jednym z trzech elementów wyprawki jest bidon wielokrotnego użytku, za sprawą którego pierwszoklasiści będą mogli mieć zdrową wodę zawsze przy sobie. Używając go, przyczynią się też do ograniczenia zużycia plastiku, ponieważ nie będą już musieli kupować kolejnych, plastikowych butelek. To jednak nie wszystko, gdyż przekazane uczniom przez Miasto Kraków bidony są wykonane prawie w 95 proc. z… cukru! Dzięki temu, w razie ewentualnego zepsucia, po wyrzuceniu bidonu do kompostownika ulegnie on szybkiemu rozkładowi. Oprócz bidonu z napisem „W Krakowie pijemy wodę z kranu” do pierwszoklasistów trafi też stały element wyposażenia każdego ucznia, czyli worek wielokrotnego użytku na trampki lub strój na WF. Znalazły się na nim krakowskie symbole, w tym Lajkonik i oko Smoka Wawelskiego.

 

...i wyruszą w „szkolną supermisję”

Uzupełnieniem miejskiej wyprawki jest „Moja szkolna supermisja”, publikacja przygotowana specjalnie z myślą o krakowskich pierwszoklasistach przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to tylko obowiązek, ale przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze.

- Z myślą o pierwszoklasistach przygotowaliśmy „Moją szkolną supermisję” – publikację, którą witamy w krakowskiej szkole oraz zachęcamy uczniów i uczennice między innymi do dbania o przyrodę, segregowania odpadów czy korzystania z ekologicznych środków transportu. Dzięki niej już od pierwszego dnia w szkole dzieci same będą mogły poczuć się „superbohaterami” i ratować świat. Pokazujemy, że poprzez zabawę i za sprawą nawet drobnych działań mogą zrobić naprawdę wiele. Naszą, dorosłych „supermisją” powinno być natomiast uwrażliwienie chociażby na sprawy ochrony środowiska i właśnie to robimy – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji.

Oprócz tematów poświęconych środowisku, w publikacji można znaleźć także wiele ciekawych informacji na temat Krakowa i jego symboli, zdrowego stylu życia czy też bezpieczeństwa uczniów. Przez książkę pierwszoklasistów prowadzi dwójka krakowskich superbohaterów oraz ich jamnik. Ze względu na świętowane w tym roku 70-lecie Nowej Huty postawiono też na nowohuckie akcenty – ilustracje i oprawę graficzną przygotowały artystki tworzące właśnie w tej dzielnicy, Joanna „Lola” Styrylska oraz Jagoda Pecela.

Warto podkreślić, że specjalnie z myślą o pierwszakach pochodzących z innych krajów i nieznających jeszcze zbyt dobrze języka polskiego, Urząd Miasta Krakowa przygotował publikację także w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Rodzice będą mogli znaleźć ją, wraz z innymi przydatnymi informacjami, w Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa. Z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących pomógł w przygotowaniu publikacji w Braille’u oraz druku powiększonym.

Redakcji „Mojej szkolnej supermisji” podjęli się pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, natomiast druk wykonał Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Z. Klemensiewicza. Publikacja została wydrukowana na ekologicznym papierze Munken Print White, także pozostałe materiały wykorzystane podczas druku dobrano z myślą o naszym środowisku.

Pobierz / download / завантаж / скачай:

Przydatne informacje dla krakowskich pierwszaków i ich rodziców:

Nauka w krakowskiej szkole podstawowej to powód do dumy! Najbliższych kilka lat będzie czasem nowych wyzwań, poznawania nowych przyjaciół, ale też nauki i twórczej zabawy.

Chociaż dla pierwszoklasistów szkolna przygoda dopiero się rozpoczyna, to warto już teraz pamiętać o tym, że za kilka lat staną przed pierwszymi poważnymi wyborami. Wśród nich jest wybór dalszej drogi edukacji.

W Krakowie oferta szkół ponadpodstawowych jest jednak ogromna: w stolicy Małopolski działa niemal 100 samorządowych liceów, techników i szkół branżowych kształcących na bardzo wysokim poziomie, w których każdy znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Chociaż czasu jest jeszcze sporo, to warto wcześniej sprawdzić, co oferują krakowskie szkoły. Przydatne informacje na ich temat można znaleźć w portalu „Nasze szkoły”.

Krakowscy uczniowie powinni pamiętać także o rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji. W naszym mieście dzieci mają ku temu mnóstwo możliwości – to właśnie w Krakowie znajdują się muzea i instytucje kultury, których mogą pozazdrościć uczniowie z innych miast. Najmłodsi mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać także z ciekawych propozycji zajęć pozalekcyjnych przygotowanych przez młodzieżowe domy kultury znajdujące się w naszym mieście. Więcej informacji na temat ciekawych miejsc i wydarzeń można znaleźć także na stronie kidsinkrakow.pl.

W czasie szkolnej supermisji warto pamiętać także o wartościach ważnych dla każdego pierwszoklasisty. Pierwsza z nich? Dbanie o własne zdrowie. Dlatego warto prawidłowo się odżywiać oraz każdego dnia uprawiać sport. Krakowscy uczniowie mogą korzystać z bogatej oferty bezpłatnych zajęć sportowych czy programów takich jak Akademia Młodych Orłów, Krakowska Olimpiada Młodzieży albo Sport łączy pokolenia, integruje rodziny. To tylko niektóre propozycje, a więcej pomysłów na aktywne spędzanie czasu można znaleźć na stronie internetowej krakow.pl/sport.

Sport warto uprawiać także samodzielnie. Można to robić na wiele sposobów – jadąc rowerem do szkoły czy też biegając wieczorem z rodzicami w pobliskim parku. Czas wolny spędzajmy aktywnie, najlepiej wśród zieleni. Aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce do uprawiania sportu na łonie natury, warto samemu odnaleźć parki znajdujące się w swojej okolicy, a również przekonać się, jakie propozycje  aktywnego spędzania czasu wśród zieleni mamy jeszcze dla juniorów.

Po intensywnym treningu należy pamiętać o tym, aby pić dużo wody. Pyszną i zdrową wodę warto mieć przy sobie przez cały dzień, a także pamiętać o tym, że w Krakowie pijemy wodę z kranu! Warto przekonać się o walorach picia kranowianki i używać do tego ekobidonu, będącego częścią wyprawki dla krakowskich pierwszaków. Co więcej? Jest on wykonany 95 proc. z cukru i nie zawiera BPA, dlatego dzięki niemu nie trzeba kupować kolejnych, plastikowych butelek z wodą. To konkretny wkład w ratowanie planety!

Dbać o środowisko można także na inne sposoby. Jeden z nich? Segregowanie odpadów! Więcej informacji na temat tego, dlaczego jest to ważne i jak prawidłowo to robić, można znaleźć w materiałach edukacyjnych dostępnych tutaj.

O czym jeszcze powinien pamiętać każdy uczeń i każda uczennica? O byciu dumnym z naszego miasta! Na dobry początek warto poznać wszystkie symbole Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Już od najmłodszych lat można wziąć także sprawy w swoje ręce i działać na rzecz Krakowa, między innymi zgłaszając swój pomysł w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Od niedawna jest to możliwe bez względu na wiek. Zatem… do dzieła! Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa: budzet.krakow.pl.

I najważniejsze… w trakcie swojej szkolnej supermisji pamiętaj o bezpieczeństwie. ZAWSZE!

 

Więcej na stronie internetowej bezpieczny.krakow.pl.

Gotowi?
Krakowskie pierwszaki, startujemy!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY