Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowski Instytut Logoterapii zaprasza do zgłaszania szkół ponadpodstawowych do udziału w projekcie pn. Poszukiwacze sensu

Profilaktyka kryzysów egzystencjalnych, czyli czym są warsztaty pn. Poszukiwacze sensu?

W 2023 roku Krakowski Instytut Logoterapii przeprowadził badania kondycji psychicznej małopolskiej młodzieży, w którym diagnozowano zjawiska takie jak: depresja, uzależnienie od Internetu, poczucie sensu życia, relacje z rodzicami, wsparcie społeczne, aktywność w Sieci, marzenia i cele oraz wartości.

W badaniu uczestniczyło łącznie 11 tys. uczniów z klas 6-8 szkół podstawowych i klas 1-5 szkół ponadpodstawowych. Zgodnie z wynikami badania izolacja społeczna i skokowy wzrost czasu, jaki dzieci i nastolatki spędzają w internecie, zakłóciły realne kontakty rówieśnicze. Spowodowały też – poprzez charakter sieciowych kontaktów, głównie w mediach społecznościowych – kolejne zaburzenia psychiczne i pogłębiły procesy depresji i uzależnienia.

Według autorów raportu, jednym z najistotniejszych czynników chroniących przed takimi zachowaniami i ich skutkami jest znalezienie poczucia sensu życia, które ma wzmacniać integralność całej osoby i pozwala jej na skuteczną konfrontację z różnymi kryzysami. W związku z tym, Krakowski Instytut Logoterapii stworzył grupę wsparcia dla młodzieży pn. Poszukiwacze sensu.

Profilaktyka kryzysów egzystencjalnych, czyli czym są warsztaty pn. Poszukiwacze sensu?

  • grupy mają charakter otwarty, są bezpłatne i każdy uczeń może do nich dołączyć;
  • spotykają się na terenie szkoły, po zajęciach lekcyjnych uczniów;
  • spotkanie trwa 60-90 minut, odbywa się raz w tygodniu przez okres jednego semestru lub roku szkolnego;
  • prowadzącymi są przeszkoleni studenci pedagogiki/psychologii od III roku studiów oraz osoby po studiach;
  • grupy realizują program "Drogowskazy do Sensu" opracowany przez Krakowski Instytut Logoterapii.

 

Kolejna edycja projektu planowane jest od marca 2024 roku. Szkoły ponadpodstawowe, które są chętne do uruchomienia takich grup wsparcia są proszone o wypełnienie formularza dostępnego pod adresem: https://forms.gle/bDrn9R6C411ZHusU9 .

 

Szczegółowe informacje można uzyskać w Krakowskim Instytucie Logoterapii pod numerem telefonu 510 390 690 lub adresem e-mail:  logoterapia.krakow@gmail.com.

 

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia

Urząd Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paulina Dzikiewicz-Rożniatowska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2024-03-07
Data aktualizacji: 2024-03-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź