Sport – tak, przemoc – nie. Apel do dyrektorów
Sport ma ogromny i niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie młodych ludzi. Czasami, także i w nim, dochodzi jednak do nieodpowiedzialnych i dramatycznych w skutkach wypaczeń. Kładą się one cieniem na samej idei sportu, ale też mają negatywny wpływ na młode charaktery i bywają niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Pisze o tym w apelu skierowanym do dyrektorów wszystkich samorządowych jednostek oświatowych Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki. Publikujemy pełną jego treść.
Szanowni Państwo,
Dyrektorki i Dyrektorzy
Samorządowych Jednostek Oświatowych Krakowa,
nie od dziś wiadomo, jak pozytywny wpływ na rozwój i życie młodego człowieka ma sport. Ta oczywista prawda dotarła do nas szczególnie w ostatnich, latach, które poprzez trudne doświadczenia obciążyły mocno kondycję fizyczną i psychiczną nas wszystkich.
Gmina Miejska Kraków w swoich licznych programach i propozycjach realizuje i wspiera wszelkie działania mające na celu troskę o dobrostan uczniów. Nie inaczej jest też dla przykładu w realizowanym przez miasto projekcie #Ogarniam życie, którego główną ideą jest wzmacnianie kondycji psychicznej i fizycznej uczniów krakowskich szkół. Jednym z jego głównych wyznaczników programowych jest moduł „Doceniam znaczenie sportu i rekreacji”.
Sportu definiowanego, a przede wszystkim realizowanego, w duchu współzawodnictwa kształtującego postawę fair play, ducha szlachetnej rywalizacji i szacunku dla sparingpartnera.
Sportu – w tym sportów walki – które w swojej istocie mają sprzyjać silnej i wytrzymałej psychice, zmniejszać poziom agresji, budować pewność i poczucie własnej wartości, umiejętność radzenia sobie z porażką i uczenia się na własnych błędach, budować relacje oparte na zdrowych fundamentach – szacunku do drugiego człowieka i czystej walki.
Niestety nie zawsze tak bywa. Życie nie od dziś pokazuje jak cienka bywa granica między czymś, co w istocie ma służyć człowiekowi, a kiedy dostaje się w nieodpowiednie ręce obraca się przeciwko niemu.
Dochodzi wówczas – również w sporcie – do nieodpowiedzialnych i dramatycznych w skutkach wypaczeń, które kładą się cieniem na samej idei, krzywdzą środowiska i ludzi rzetelnie wykonujących swoją misję, a przede wszystkim skrzywiają młode charaktery i co najważniejsze są niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia.
Tego typu sytuacje mogą się niestety zdarzyć w miejscach, które – jak żadne inne – powinny być kojarzone z komfortem bezpieczeństwa młodych ludzi – w szkołach i innych jednostkach oświatowych.
Od odpowiedzialności i troski Państwa Dyrektorów zależy czy mają szansę się zdarzyć. Odpowiedź wydaje się oczywista.
Mając na względzie wagę problemu, zobowiązuję Państwa, by każdorazowo przy podpisywaniu umów najmu dot. infrastruktury szkolnej, rzetelniej analizie poddawany był zarówno podmiot starający się o wynajem, jak i oferowana przez niego forma zajęć dla młodych mieszkańców naszego miasta.
W przypadku oferty sportów walki winien być opracowany i przyjęty przez związki sportowe – program szkolenia sportowego, który miałby być realizowany przy wykorzystaniu infrastruktury szkolnej.
Do takiego podejścia zobowiązuje uczciwość zawodowa, troska o kondycję psychiczną i fizyczną uczniów, a także odpowiedzialność wynikająca z Art. 72. Konstytucji RP - Zasada dobra dziecka.
Sport – tak, przemoc – nie.
Z wyrazami szacunku
Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Edukacji, Sportu i Turystyki