Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

"Łąki Nowohuckie. Przestrzenie edukacji". Spacery edukacyjne dla... edukatorów przyrodniczych

Projekt „Łąki Nowohuckie. Przestrzenie edukacji” to działania z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego Łąk Nowohuckich – unikatowego użytku ekologicznego i obszaru Natura 2000 znajdującego się w centrum miasta. Zakłada stworzenie nowej narracji w opowiadaniu o wartościach Łąk Nowohuckich, która z jednej strony budować będzie mocniejsze więzi emocjonalne z ich przyrodą, ale także pozwoli na skuteczniejsze ich poznawanie, a tym samym ochronę ich wartości. Przed nami spacery interpretacyjne dla edukatorów po obszarze Łąk Nowohuckich.

materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Terminy spacerów:

1. 

24 września 2023 r.(niedziela) godz. 10.00

Krajobraz kulturowy Łąk Nowohuckich. Spacer przyrodniczy.

Miejsce spotkania: Pomnik Solidarności, Plac Pomnik Solidarności, Plac Centralny im. Ronalda Reagana

Podczas spaceru  popatrzymy na użytek ekologiczny z perspektywy zmieniającego się krajobrazu. Tej obserwacji będą towarzyszyć m.in. pytania: Co było tutaj wcześniej? Jak człowiek wpłynął na wygląd i charakter tego miejsca? Co dalej z Łąkami Nowohuckimi?

 

2. 

7 października 2023 r.(sobota) godz. 16.00

Rytmy, cykle, pory na Łąkach Nowohuckich. Spacer przyrodniczy.

Miejsce spotkania: Pomnik Solidarności, Plac Pomnik Solidarności, Plac Centralny im. Ronalda Reagana.

Podczas spaceru popatrzymy na użytek ekologiczny z perspektywy czasu. Rytmy, cykle i pory warunkują wiele zjawisk w naturze. Rytmy (snu, czuwania), cykle (zmian temperatur, rozwoju i wzrostu roślin), pory (roku, dnia) charakteryzują powtarzające się zdarzenia, ale też panujące warunki tj. natężenie światła, czy temperatura. Podczas spaceru i mini pikniku, które odbędą się na granicy dnia i nocy, będziemy obserwować i interpretować zauważalne zmiany. 


Prowadzenie spacerów: Magdalena Kuś. Przyrodniczka i przewodniczka. Od dziecka związana z Beskidem Niskim, do którego bardzo świadomie wróciła po ukończeniu studiów w Krakowie. Przez kilka lat pracowała w Magurskim Parku Narodowym, gdzie kierowała Zespołem ds. Edukacji. W międzyczasie wędrowała po karpackich bezdrożach, obserwowała przyrodę Nieustannie urzeka ją dzika przyroda i tym zauroczeniem lubi się dzielić. Jednym ze sposobów na to jest metoda interpretacji dziedzictwa, której trenerką stała się w 2016 roku. Ma mocne przekonanie, że rolą przewodniczki i edukatorki jest coś więcej, niż tylko przekazanie wiedzy. Z tego przekonania, pasji i radości bycia we właściwym miejscu i czasie powstała jej firma Z BARWINKIEM.

Na zakończenie projektu powstanie przewodnik po Łąkach Nowohuckich wzbogacony o treści interpretacyjne, których celem będzie osobiste łączenie odbiorcy/odbiorczyni z tym dziedzictwem. Będzie on dostępny w wersji elektronicznej do pobrania ze strony Ośrodka Kultury Norwida. 

Więcej informacji udziela Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-09-21
Data aktualizacji: 2023-09-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź