Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Parki Kulturowe w Krakowie – wymogi dostosowawcze dla niektórych, aspekty edukacyjne dla wszystkich

W tym roku przypada 45-lecie wpisu zespołu lokacyjnego średniowiecznego Krakowa, kompleksu Wzgórza Wawelskiego oraz Kazimierza ze Stradomiem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o wyjątkowości miejsca, w którym żyjemy.

Fot. pixabay.com

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

mając na uwadze ochronę historycznego pejzażu kulturowego Kraków już w 2010 r. podjął decyzję o tworzeniu na terenie miasta parków kulturowych, które są szczególną formą ochrony zabytków wskazaną w art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Park kulturowy tworzy się w trosce o należyty wizerunek Miasta, w celu zachowania i kształtowania krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru przestrzeni publicznej oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Warto wiedzieć, że Kraków jest w Polsce pionierem w tworzeniu parków kulturowych. Do tej pory powstały trzy: Park Kulturowy Stare Miasto (2010), Park Kulturowy Nowa Huta (2019) i Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem (2022). Obecnie trwają prace nad objęciem tą szczególną formą ochrony dziedzictwa Starego Podgórza z Krzemionkami.

Należy pamiętać, że szkoły i jednostki zlokalizowane na terenie parków kulturowych podlegają przepisom tematycznym Uchwał Rady Miasta. Jest to istotne, zwłaszcza w kontekście upływającego z końcem sierpnia 2023 r. okresu dostosowawczego w przypadku uchwały dotyczącej Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Istotnym elementem w działaniach Miasta Światowego Dziedzictwa jest niewątpliwie aspekt edukacyjny, który najlepiej rozpocząć od najmłodszych mieszkańców Krakowa.

W związku z tym, zwracam się do Państwa Dyrektorów z prośbą o uwzględnienie powyższych informacji w opracowywaniu programów edukacyjnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, dotyczących miejsca światowego dziedzictwa i jego znaczenia oraz szerzenia idei i zasad funkcjonowania parków kulturowych w naszym mieście. Równie istotne jest opracowanie i realizacja programów edukacyjnych w zakresie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym materialnym i niematerialnym oraz przyrodniczym miasta Krakowa.

Uprzejmie informuję, że Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa prowadzi dedykowaną parkom kulturowym stronę internetową. Serwis ten udostępnia treść przepisów ustawowych i prawa lokalnego. Na stronie można znaleźć m.in. materiały dot. prowadzenia działalności handlowej i usługowej oraz innych zasad obowiązujących na terenie parków. Bieżące informacje zamieszczane są na FB Parki kulturowe w Krakowie.

Ponadto wiele wiadomości można znaleźć na dwujęzycznym portalu Kraków Heritage prezentującym kompleksowo dziedzictwo miasta.

Troska o pomoc dzieciom i młodzieży w zdobyciu wiedzy o Krakowie jako Miejscu Światowego Dziedzictwa UNESCO jest naszym pokoleniowym obowiązkiem i z pewnością będzie procentować i przynosić dumę naszemu miastu w przyszłości.


Anna Domańska
Dyrektor Wydziału Edukacji
Urzędu Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Twardosz
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-08-29
Data aktualizacji: 2023-08-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź