Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Szlakiem pieniądza i kolekcji numizmatycznych w Małopolsce

„Szlakiem pieniądza i kolekcji numizmatycznych w Małopolsce” to jednodniowa konferencja, prezentująca niezwykle cenne i mało znane zbiory numizmatyczne, znajdujące się w krakowskich muzeach oraz w kolekcjach prywatnych. 

Fot. pixabay.com

U schyłku XIX wieku, Kraków mógł się pochwalić faktem „posiadania” dwóch najlepszych polskich, prywatnych kolekcji numizmatów. Pierwsza z nich, przewieziona została w 1893 r. z Warszawy, po tym jak stała się własnością hr. Andrzeja Potockiego (1861-1908). Druga, dotarła z początkiem 1895 r., z leżącego nieopodal Mińska Białoruskiego, Stańkowa, gdzie stworzył ją hr. Emeryk Hutten-Czapski (1828—1896).   Każda z kolekcji liczyła po ponad 10 tysięcy artefaktów. Odmienne były drogi ich powstania, osobowości i numizmatyczne umiejętności właścicieli. Inaczej też potoczyły się dalsze losy drogocennych zbiorów, na których piętnem odbiły się dramatyczne wydarzania pierwszej połowy XX wieku. 

Kolejny zagadnieniem omówionym podczas konferencji będą losy kolekcji monet starożytnych Muzeum Narodowego w Krakowie. Począwszy od monet pochodzących z daru Stanisława Stojowskiego po okazy zebrane przez Lecha Kokocińskiego. W Muzeum Narodowym w Krakowie przechowywany jest niemal kompletny, unikatowy w skali światowej zbiór numizmatów polskich. Licząca ponad 120 tysięcy egzemplarzy kolekcja, powstała dzięki hojnym donacjom kolejnych pokoleń darczyńców.

Następnym tematem konferencji będą początki kolekcji pieniądza papierowego, a także pieniądz orientalny, wchodzący w skład zbiorów innych muzeów krakowskich.

Dzieje powyższych kolekcji numizmatycznych ukazują historię Polski XIX i XX wieku w pigułce. Wśród tematów wykładów nie mogło zabraknąć numizmatyki „wagi ciężkiej”. Kraków jest miejscem, gdzie przechowywane są dwa egzemplarze największej polskiej (i jednej z największych w Europie) złotej monety – 100 dukatówki Zygmunta III Wazy.

Zwieńczeniem konferencji stanie się prezentacja monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski z motywami i tematami związanymi z Małopolską w historycznych granicach dawnej Ziemi Krakowskiej. W ten sposób chcemy podjąć ważny temat „szlaku pieniądza” w oparciu o niezwykle cenne kolekcje numizmatyczne, w celu ich popularyzacji i upowszechnienia wśród społeczeństwa oraz wykorzystaniu tego ogromnego potencjału w nauczaniu ekonomii i historii w szkołach.  

Konferencji towarzyszyć będzie również jednodniowa wystawa numizmatów ze zbiorów członków krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego nawiązująca do tematyki części przedstawionych wykładów.

Goście konferencji będą także mieli możliwość zwiedzenia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP. Zgłoszenia należy wysłać do 14 listopada 2022 na adres kse@nbp.pl

Program wydarzenia:

16 listopada 2022 - Sala Polska Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP -Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Krakowie

10.00-10.15  - Otwarcie konferencji, powitanie zaproszonych gości
Katarzyna Basiak-Gała - Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP
w Krakowie

10.15 -11.00 - Czapski vs Potocki – numizmatyczny pojedynek, którego nie było
Mateusz Woźniak - Gabinet Numizmatyczny Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie / Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Krakowie

11.15 - 11:30 - Przerwa kawowa

11.30 -12.15 - Od Stanisława Stojowskiego do Lecha Kokocińskiego. Historia kolekcji monet starożytnych w Muzeum Narodowym w Krakowie
dr hab. Jarosław Bodzek, prof. UJ - Gabinet Numizmatyczny Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Oddział MN w Krakowie

12.15 -12.30 - I Panel dyskusyjny
 
12.30 - 13.00 - Obiad
 
13.00 -13.45 - "Numizmatyka wagi ciężkiej" - największe monety krakowskich kolekcji
Dariusz Jasek - Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Kraków

14.00 -14.30 - Pieniądz orientalny w zbiorach krakowskich muzeów
Dorota Malarczyk - Gabinet Numizmatyczny Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Oddział MN w Krakowie

14.30 - 14.45 - II Panel dyskusyjny

14.45 -15.15 - Początki kolekcji pieniądza papierowego Muzeum Narodowego w Krakowie
dr Barbara Zając - Gabinet Numizmatyczny Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Oddział MN w Krakowie

15.15 - 15.45 - Numizmaty Narodowego Banku Polskiego związane z Małopolską
Barbara Woźniak, ekspert Zespołu Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP

15.45 - 16.00 - Podsumowanie i zakończenie konferencji

źródło: Narodowy Bank Polski

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-11-07
Data aktualizacji: 2022-11-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź