Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Głowa pełna kultury! Rusza projekt uczący wrażliwości od najmłodszych lat

Podczas cyklu jesienno-zimowych warsztatów skierowanych do uczniów szkół podstawowych, zastanowimy się, jakie emocje wywołuje muzyka i dlaczego bywają one tak intensywne i różnorodne, a także kiedy sami stajemy się twórcami kultury i co możemy zrobić, by była ona dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców. Na dany dzień i godzinę może zapisać się jedna klasa. Udział w warsztatach organizowanych przez KBF jest bezpłatny.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

„Wczesna edukacja kulturalna rozbudza u dzieci ogólną wrażliwość i ciekawość poznawczą” (Stepulak, 2016) – zdolności te pozwalają stawiać pierwsze kroki w estetycznym przeżywaniu tego, co oferuje film, muzyka, język, ruch, plastyka. Edukacja kulturalna miewa różne odsłony i definicje, chodzi w niej jednak przede wszystkim o edukację do uczestnictwa w kulturze. Dlaczego to jest takie ważne? Gdyż partycypacja w artystycznej i kulturalnej działalności społeczeństwa sprawia, że stajemy się świadomymi odbiorcami świata, a dzięki temu potrafimy przestrzeń wokół siebie w sposób twórczy zmieniać. A co za tym idzie edukacja kulturalna należy do warunków spełnionego życia w jego osobistym i społecznym wymiarze. Musimy także pamiętać o tym, że nie tworzy się wydarzeń kulturalnych tylko dla biegle czytających, dobrze widzących, świetnie słyszących, wspaniale wspinających się po schodach… To jest właśnie misja KBF-u i projektów takich jak Głowa pełna kultury, by tej partycypacji w kulturze i wrażliwości na inność uczyć od najmłodszych lat.

Koordynatorem projektu jest Elżbieta Błońska z Działu Projektów Społecznych i Edukacji KBF. Zgłoszenia (z podaniem terminu oraz nazwą szkoły i klasy) należy wysłać na adres: elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl.

O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przemyślane rezerwowanie terminów. Na zgłoszenia czekamy do 28 października!

Harmonogram:

9 listopada 2022 9.30

9 listopada 2022 11.00

Dlaczego płaczę na filmie?  Warsztaty o emocjach w kulturze

Warsztaty pomogą harmonijnie godzić to, co dyktuje głowa, z tym, co nakazuje serce. W zakresie emocjonalnego obszaru rozwoju uczeń osiąga:  umiejętność rozpoznania, rozumienia, nazywania emocji i uczuć przedstawionych przy pomocy muzyki lub innych różnorodnych artystycznych form wyrazu, oraz świadomość wpływu emocji na przeżywanie muzyki, obrazu lub innych różnorodnych artystycznych form wyrazu.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Prowadzenie: Piotr Krążała KBF, współpraca: Anna Kurda KBF

Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Czas trwania: 60 min

 

23 listopada 2022 9.30

23 listopada 2022 11.00

Kulturalnie w dżinsach? Warsztaty muzyczno-plastyczne

Czym właściwie jest kultura? Gdzie  bywa kulturalny człowiek? Jak się ubrać na koncert w filharmonii? Podczas zajęć wspólnie z dziećmi poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania, zdefiniujemy pojęcie kultury, poznamy zasady savoir-vivre’u człowieka kulturalnego. Każdy uczestnik będzie mógł również zaprojektować swój własny strój do opery.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Prowadzenie: Anna Kurda KBF

Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Czas trwania: 60 min

 

30 listopada 2022 9.30

30 listopada 2022 11.00

Co zrobić z biletem do teatru? Warsztaty kulturalno-dostępnościowe

Opis: Czy warto uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych? Po co zachowywać bilety do kina, teatru czy filharmonii? Czy z kultury mogą korzystać wszyscy? Jak rozpoznać człowieka kultury? Podczas warsztatów nie tylko pokażemy, że uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych zmienia nas jako ludzi, otwiera nas na świat wokół, ale także uczestnicy będą mogli, choć w niewielkim stopniu, „wejść w skórę” osoby z niepełnosprawnością oraz doświadczyć barier, które ona napotyka, nawet w sferze uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej.

Prowadzenie: Barbara Fijał KBF i Barbara Zając KBF

Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Czas trwania: 60 min

 

WARSZTATY Z DOSTĘPNOŚCI finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.

8 listopada 2022, 10:00

15 listopada 2022, 10.00

10 stycznia 2023, 10.30

Zobacz dotykiem – warsztaty z dostępności

Dobrze wiemy, że dzieci są świetnymi obserwatorami. Poznawanie świata budzi ciekawość i przyczynia się do nowych pytań, na które czasem trudno udzielić odpowiedzi. Naszym zadaniem jest pokazanie dzieciom różnorodności świata i ludzi. To różnice sprawiają, że wielu interesujących rzeczy możemy nawzajem uczyć. Wykształcona w dzieciństwie wrażliwość na drugiego człowieka to w końcu wspaniały element dojrzałości. Natomiast o niepełnosprawności wiemy niewiele, również dlatego że na co dzień rzadko o niej myślimy, jeśli tylko w jakiś sposób nas nie dotyczy. Warsztaty sensoryczne „Zobacz dotykiem” zawierają ćwiczenia praktyczne i symulacje, tak by wzmocnić postawy tolerancji i akceptacji oraz zmniejszyć uprzedzenia wobec osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty skupione będą przede wszystkim na niepełnosprawności wzroku. W programie m.in. zabawy sensoryczne, poznanie świata osób niewidomych, pokazy sztuk walki osób niewidomych czy tor przeszkód z białą laską.

Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej

Prowadzenie: WOMAI Kraków (http://womai.pl)

Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Czas trwania: 75 min

źródło: KBF

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-10-24
Data aktualizacji: 2022-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź