Teatr od podszewki. Oferta edukacyjna Centrum Edukacji Teatralnej MICET
Obok stałych i czasowych wystaw Muzeum Teatralnego MICET w Starym Teatrze w Krakowie, ważnym modułem działań jest oferta warsztatowa i edukacyjna teatru. W poprzednim sezonie z przygotowanej oferty z zakresu pedagogiki teatru skorzystało ponad sześć tysięcy osób w różnych grupach wiekowych i na różnym poziomie doświadczeń.

W rozpoczynającym się sezonie Stary Teatr kontynuować będzie prowadzone cykle, programy i ścieżki warsztatowe uzupełniając je o nowe projekty i współprace z kolejnymi artystami i instytucjami.
Wśród stałych programów wymienić należy:
MASTER CLASS: cykl mistrzowskich spotkań z artystami tworzącymi repertuar Starego Teatru. 22 października Teatr zaprasza na warsztat z Dorotą Segdą pt. „Aktorka Jarockiego”. W drugiej połowie listopada choreograf, Maćko Prusak poprowadzi warsztat „Wokół Wesela. Wyspiański/Klata”.
NOWY STARY – programy warsztatowe dla młodzieży szkół średnich oraz AKADEMIA STAREGO TEATRU – programy warsztatowe dla studentów. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w cyklach trzymiesięcznych. Pierwszy cykl zajęcia rozpoczyna się w październiku i potrwa do końca grudnia 2022.
KUCHNIA TEATRALNA: W nowym sezonie teatralnym startuje pilotażowy program warsztatów i szkoleń KUCHNIA TEATRALNA opracowany z myślą o nauczycielach, instruktorach teatralnych i pedagogach teatru. Każde kolejne spotkanie to nowa ścieżka teatralna, która została opracowana w oparciu o doświadczenie, narzędzia i metody pracy twórców i artystów Starego Teatru. Zajęcia rozpoczynają się 24 września i prowadzone będą w cyklach miesięcznych przez cały sezon.
Centrum Edukacji Teatralnej MICET rozbudowuje stale swoją sieć współpracy ze szkołami, placówkami edukacyjnymi, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. W ramach tych działań zapraszamy grupy zorganizowane do udziału w personalizowanych warsztatach teatralnych dotyczących takich zagadnień jak komunikacja, kreatywność, wiedza o teatrze, warsztaty wprowadzające do spektakli lub kontekstowe spotkania pozwalające rozwinąć zagadnienia podjęte w obejrzanych przez widzów spektaklach.
W ramach działań sieciowania instytucji, jako przykład warto tu podać podjęte przez MICET działania warsztatowe i programowe z krakowską Cricotecą, Instytutem Teatralnym w Warszawie (program Teatroteka Szkolna) czy Fundacją Migawka.
Program działań edukacyjnych MICET stale ewaluuje, mając na uwadze z jednej strony właśnie zagadnienia pedagogiki teatru i pracy warsztatowej a z drugiej jest polem badawczym rozwoju widowni Starego Teatru.
Zespół tworzący program MICET:
- Anna Litak - kurator wystaw, kierownik MICET
- Daniel Arbaczewski – edukator / daniel.arbaczewski@stary.pl / tel. 735 597 182
- Łukasz Zaleski - edukator. / lukasz.zaleski@stary.pl / tel. 788 093 867
Szczegółowe informacje o bieżącej ofercie MICET znajdą Państwo na stronie www.micet.pl oraz na profilach społecznościowych dedykowanych muzeum.
źródło: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej