Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sytuacja na Ukrainie. Kraków apeluje do szkół o szczególną wrażliwość

Sytuacja na Ukrainie. Kraków apeluje do szkół o szczególną wrażliwość    

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele z Krakowskich Szkół i Placówek,
Drodzy Rodzice oraz Przedstawiciele Społeczności Szkolnych,

w związku z aktualną sytuacją międzynarodową i rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o jeszcze większą wrażliwość i objęcie szczególną opieką uczniów pochodzących z innych krajów, a zwłaszcza z Ukrainy.

W krakowskich przedszkolach i szkołach uczy się ponad 4 tysiące uczniów z 78 różnych krajów. Aż 75 proc z nich to uczniowie pochodzący z Ukrainy. Chociaż w wielu przypadkach od dawna mieszkają w Krakowie, w ich ojczystym kraju pozostają ukochani dziadkowie, lubiani kuzyni i często odwiedzani do tej pory przyjaciele. Zawsze, ale zwłaszcza teraz, na nas jako dorosłych ciąży odpowiedzialność związana ze stworzeniem im jak najbardziej przyjaznych i komfortowych warunków pobytu w krakowskiej szkole. Dlatego też bardzo proszę o objęcie wspomnianych uczniów jeszcze większą niż do tej pory opieką i zwrócenie szczególnej uwagi na ich kondycję psychiczną. Do Państwa dyspozycji pozostają nie tylko psychologowie i pedagodzy oraz asystenci międzykulturowi zatrudnieni w wielu krakowskich szkołach, ale również eksperci z krakowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Bardzo proszę również o jeszcze większe niż do tej pory zainteresowanie uczniami z innych państw, dla których Kraków jest nowym domem. W tym miejscu mam na myśli także uczniów pochodzących z Rosji. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, bez względu na ich pochodzenie, nie mogą być bowiem odpowiedzialni za decyzje polityczne dorosłych. Dlatego proszę o reagowanie na wszystkie przejawy nietolerancji i mowy nienawiści w przestrzeni Państwa szkół i poza nią.

Z wyrazami szacunku

Anna Domańska

Dyrektor

Wydziału Edukacji

pokaż metkę
Osoba publikująca: Lucyna Jaczewska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-02-28
Data aktualizacji: 2022-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź