Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Perspektywy 2022. Krakowskie szkoły ponownie wśród najlepszych w Polsce!

Jak co roku, za sprawą rankingu „Perspektywy” poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce. Wśród nich kolejny raz znalazły się krakowskie licea i technika, należące do ścisłej czołówki szkół ponadpodstawowych w kraju.

Wiesław Majka, Kancelaria Prezydenta
Fot. Wiesław Majka, Kancelaria Prezydenta

Podobnie jak w minionym roku, V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie może poszczycić się bardzo wysokim czwartym miejscem wśród najlepszych liceów ogólnokształcących w całej Polsce. Ogromny powód do dumy mają również przedstawiciele krakowskiego Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku – w tym roku znalazło się ono na podium najlepszych techników w kraju, zajmując trzecią lokatę (w ubiegłym roku krakowskie technikum znajdowało się na szóstej pozycji ogólnopolskiego rankingu). To jednak nie wszystko – Technikum Łączności zajęło bardzo wysoką, trzecią lokatę także w przypadku ogólnokrajowego rankingu maturalnego, biorącego pod uwagę wyłącznie wyniki z egzaminów maturalnych.

Jak mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki, nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie ogromny wysiłek dyrektorów szkół i nauczycieli, ale przede wszystkim – uczniów i ich rodziców. Aby ich w tym wspomóc, Miasto Kraków nieustannie rozszerza swoją ofertę edukacyjną, a także inwestuje w podnoszenie jakości nauczania w krakowskich szkołach.

- Edukacja co roku stanowi największą część budżetu Miasta Krakowa. Jest to zazwyczaj jedna trzecia środków, którymi dysponuje miejski samorząd. Dzięki temu uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę pod okiem zatrudnionych w szkołach specjalistów oraz brać udział w dodatkowych zajęciach i projektach zwiększających ich kompetencje. Nieustannie inwestujemy również w rozwój szkolnych pracowni oraz podnoszenie kwalifikacji nauczycieli. To wszystko sprawia, że krakowskie szkoły ponadpodstawowe od wielu lat są uznawane za jedne z najlepszych w Polsce, a z ich oferty chętnie korzystają uczniowie nie tylko z Krakowa – mówi Anna Korfel-Jasińska. Jak podkreśla, oprócz bardzo wysokich lokat w ogólnopolskim rankingu „Perspektyw”, krakowskie szkoły nieustannie wiodą prym także wśród małopolskich liceów i techników. – Pięć najlepszych liceów ogólnokształcących w Małopolsce to krakowskie szkoły.  Natomiast w pierwszej piątce najlepszych małopolskich techników znalazły się aż trzy szkoły z naszego miasta.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty czwarty. Jak co roku, zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni oraz ekspertów zajmujących się edukacją. W tegorocznym rankingu pod uwagę zostały wzięte wyniki 1256 liceów ogólnokształcących (spośród 2270 działających w kraju) i 1165 techników (spośród 1863), które spełniły kryterium wejścia do rankingu.

Szczegółowe informacje, w tym rankingi ogólnopolskie i wojewódzkie są dostępne w poniższych linkach:

pokaż metkę
Autor: Tomasz Kobylański
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-01-12
Data aktualizacji: 2022-01-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź