Muzeum Zabawek z kreatywną ofertą zajęć dla najmłodszych
Z pasji krakowskiej rodziny Sosenków – kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zgromadzili jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek, w Krakowie powstaje Muzeum Zabawek. Już teraz można jednak korzystać z wyjątkowej oferty warsztatów kreatywnych towarzyszących wystawie "Klinika zabawek". Będą one odbywać się w styczniu i lutym. Warto skorzystać z tej propozycji.

Szczegółowa oferta dla grup zorganizowanych jest dostępna tutaj [PDF].
Im bardziej zabawka kochana, tym bardziej zniszczona. Wzruszające świadectwo czułej relacji dziecka i zabawki.
Miś z naderwanym uchem i wytartym pluszem. Poobijany blaszany samochodzik. Wypłowiałe, perkalowe i popelinowe sukienki lalek, pogubione buty, wstążki, ubranka. Urwane ogony, wyleniała sierść, rozdarta skóra, naderwana uprząż koni na biegunach. Rowerek z wyłamanymi szprychami i pękniętą oponą. Zgubione pionki, zdekompletowane gry planszowe z rozdeptanymi pudełkami i brakującymi instrukcjami. Poobijane lokomotywy i wagony kolejek. Połamane żołnierzyki z uszkodzoną polichromią. Brzmi dramatycznie, ale jak czule.
To ludzka strona zabawek. Na wystawie pokazane zostały nie tylko eksponaty, ale także historie, za którymi kryją się konkretne postacie, emocje i doświadczenia. Takie humanizowanie obiektu przekłada się na bardziej osobisty odbiór. Będzie to zachęta do snucia własnych opowieści, odwoływania się do własnych zabawek i związanych z nimi historii, wspomnień, ale też motywacja do działania – naprawy czy twórczego recyclingu.
Znalazły się tu zabawki, które przez kilkadziesiąt lat przeżyły w jednej rodzinie. Na strychu, w lamusie, w starych walizkach, pudłach. Ktoś ocalił je przed wyrzuceniem, a potem trafiły do kolekcjonerów – lekarzy zabawek.
Są zabawki, które czekają na konserwację, naprawę czy rekonstrukcję oraz zabawki w trakcie oraz po konserwacji, pokazujące, w jaki sposób zabawka odzyskała swoją funkcję i urodę, np. korpus lalki bez ubranka, a obok lalka z odtworzonym ubiorem z oryginalnych, dawnych tkanin i z kompletnymi akcesoriami – bucikami, skarpetkami i włosami.
Pokazanie zabawek przez pryzmat długowieczności uzmysłowi zwiedzającym, że dawniej zabawki były przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ były kosztowne, bardziej je szanowano i przywiązywano większą wagę do ich wartości.
Wystawa ma być w założeniu impulsem do kształtowania współczesnych postaw związanych z ekologią i recyklingiem – inspiracją do międzypokoleniowej, wspólnej zabawy w naprawianie zabawek, dorabianie zgubionych części, a także tworzenie własnych zabawek.
„Klinika zabawek” świetnie wpisuje się w filozofię postwzrostu – lecznica zabawek pokazuje, co i w jaki sposób można naprawić, stając w kontrze do współczesnego trendu zastępowania rzeczy zepsutych nowymi, bez podejmowania próby ich naprawienia. Projekt jest okazją do dyskusji i refleksji nad etapami życia rzeczy. Metaforą tego myślenia jest sama instytucja muzeum, która powstała po to, by chronić cenne obiekty – ochrona łączy się z konserwacją i naprawą.
Komentarzem dla tematyki ekologicznej, nadmiaru produkcji zabawek, ich krótkiego życia (fast toys) są prace współczesnych artystek: Marty Antoniak, Doroty Hadrian, Agnieszki Piksy, Dominiki Szczałby-Żegleń.
Ekspozycja została zaaranżowana w budynku, który jeszcze niedawno pełnił funkcje szpitala, w pokoju bibliotecznym, wyposażonym w oryginalne, drewniane witryny i regały. Jest to wystawa o charakterze site specific, czyli wpisana konceptualnie w zastaną przestrzeń.
Ceniony współczesny artysta, kurator i kolekcjoner Mateusz Okoński nadał tej koncepcji kształt, nawiązując do estetyki komunikacji wizualnej nowego Muzeum Zabawek. Podłoga, sufit i wnętrza szafek zostały wypełnione żywymi kolorami i wraz ze stolarką biblioteki stworzyły spektakularne tło dla zabawek.
Integralną częścią wystawy są warsztaty kreatywne, oprowadzania i spotkania na wystawie z kolekcjonerami i specjalistami z różnych dziedzin.
***
O wystawie „Klinika zabawek”
Miejsce: Nowa Wesoła – ul. Kopernika 15a, Kraków (dzielnica poszpitalna, która aktualnie podlega transformacji w nowe centrum miasta)
Termin: 18 grudnia 2021 – 27 lutego 2022
Kuratorzy: Katarzyna Sosenko, Mateusz Okoński i Katarzyna Jagodzińska
Opieka merytoryczna: Marek Sosenko
Aranżacja plastyczna: Mateusz Okoński
Koordynacja: Katarzyna Jagodzińska i Katarzyna Sosenko
***
Artystki biorące udział w wystawie: Marta Antoniak, Dorota Hadrian, Agnieszka Piksa, Dominika Szczałba-Żegleń
Fotografie zabawek: Wojciech Sosenko
Partnerzy: Miasto Kraków, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Sponsor: FRUGO
Patron medialny: AiB
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Współpraca KBF: Kraków Miasto Literatury UNESCO
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa, www.krakow.pl
* * *
Warsztaty kreatywne towarzyszące wystawie
Warsztaty kreatywne polegające na własnoręcznym wykonaniu lub przetworzeniu zabawki z dostępnych materiałów, odnoszące się do treści prezentowanych na wystawie. Każde dziecko wychodzi od nas z zabawką oraz niespodzianką od naszego sponsora Frugo
Warsztaty połączone są z wizytą na wystawie
Czas trwania: 90 min (istnieje możliwość dostosowania czasu warsztatu do preferencji grupy)
Koszt od uczestnika: 20 zł
Rezerwacje drogą mailową: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Na terenie kliniki poruszamy się w ochraniaczach (mamy na miejscu) lub w kapciach (zachęcamy do zabrania ze sobą)
* * *
O Muzeum Zabawek w Krakowie
Muzeum Zabawek w Krakowie powstaje z pasji krakowskiej rodziny Sosenków – kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zgromadzili jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek (liczy ponad 40 000 obiektów). Pomysł utworzenia muzeum sięga początku lat 90. XX wieku. Po trzydziestu latach, w 2021 roku, rozpoczęło działalność programową – jeszcze bez siedziby, w różnych tymczasowych lokalizacjach, opartą na filozofii muzeum partycypacyjnego – współtworzonego przez publiczność, włączającego i otwartego.
Koncepcja Muzeum Zabawek w Krakowie wpisuje się w najnowsze trendy w muzealnictwie. Od samego początku jest tworzone jako miejsce nawiązywania relacji, miejsce dyskusji, miejsce twórczej pracy, miejsce odkrywania sensów i budowania znaczeń – miejsce wzmacniania kompetencji społecznych.
Misja: Muzeum Zabawek inspiruje, pobudza wyobraźnię, bawi i uczy dorosłych i dzieci za pośrednictwem historycznej kolekcji dawnych zabawek i jej współczesnego kontekstu.
Wizja: Tętniące życiem miejsce spotkań wokół zabawy i dzieciństwa
Muzeum Zabawek w Krakowie jest projektem Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków
Osoba do kontaktu: dr Katarzyna Jagodzińska, kontakt@muzeumzabawek.pl, www.muzeumzabawekrakow.pl, www.facebook.com/muzeumzabawekrakow