Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Chcesz zostać dyrektorem szkoły? Zgłoś się na warsztaty!

Miasto Kraków prowadzi aż 317 jednostek oświatowych. Co roku organizowane są konkursy, podczas których wyłaniani są ich dyrektorzy. W tym roku odbędzie się ich ponad sto. Z myślą o osobach, które rozważają ubieganie się o stanowisko dyrektora, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa organizuje specjalne spotkania warsztatowe.

pexels.com
Fot. pexels.com

- Wśród krakowskich nauczycieli, ale również innych osób zaangażowanych w działania edukacyjne, nie brakuje osób ambitnych i pełnych chęci do działania. Wiele z nich realizowałoby się jako dyrektorzy miejskich przedszkoli, szkół i placówek. Dlatego z myślą o nich przygotowaliśmy spotkania warsztatowe, w trakcie których będzie można szczegółowo poznać procedurę konkursową oraz dowiedzieć się, co zrobić aby wziąć w niej udział i jak właściwie przygotować dokumenty aplikacyjne. Serdecznie zachęcam do skorzystania z tej możliwości – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

Spotkania dla osób chcących dowiedzieć się, jak przebiegają postępowania konkursowe i jak się do nich przygotować, odbędą się 18 i 25 stycznia 2022 r. o godz. 11.30 w Wydziale Edukacji UMK (ul. Stachowicza 18). Chęć udziału w warsztatach można zgłosić w tym miejscu  do 12 stycznia 2022 r. Po przesłaniu zgłoszenia uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o zakwalifikowaniu na warsztaty. W przypadku dużego zainteresowania zostaną uruchomione dodatkowe terminy. Organizatorzy zapewniają anonimowość zainteresowanych osób. Spotkania poprowadzi Kinga Nizioł, główny specjalista w Wydziale Edukacji UMK.

Warto dodać, że tylko w krakowskich szkołach samorządowych jest zatrudnionych aż 13 792 nauczycieli. Dwa razy do roku mogą oni starać się o dofinansowania do studiów z zarządzania oświatą, których ukończenie jest jednym z wymogów formalnych przy ubieganiu się o stanowisko dyrektora. Wysokość dofinansowania może wynieść aż 80 proc. kosztu studiów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co warto wiedzieć o konkursach?

  1. Stanowisko dyrektora może zajmować osoba spełniająca wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. (jest ono dostępne tutaj).
  2. Aby wziąć udział w postępowaniu konkursowym, należy we wskazanym terminie złożyć komplet dokumentów określonych w ogłoszeniu. Informacja o aktualnych procedurach konkursowych oraz terminie składania dokumentów będzie udostępniana na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
  3. Po złożeniu przez kandydatów wymaganych dokumentów organizowane będą komisje konkursowe. W ich skład wchodzą zarówno przedstawiciele Gminy Miejskiej Kraków – jako organu prowadzącego daną jednostkę, Kuratorium Oświaty – jako organu nadzoru pedagogicznego, a także przedstawiciele strony społecznej, czyli rodziców uczniów, nauczycieli oraz oświatowych związków zawodowych.
  4. Organizacja konkursów daje gwarancję przejrzystego i równego wyboru osoby, która będzie piastować stanowisko kierownicze w danej jednostce.
pokaż metkę
Autor: Tomasz Kobylański
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-01-04
Data aktualizacji: 2022-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź