Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Laboratoria Przyszłości – nabór wniosków na 2021 rok

Ruszył nabór wniosków w ramach Rządowego programu "Laboratoria Przyszłości" w ramach wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań JST polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury. Poniżej dodatkowe informacje Wydziału Edukacji UMK w tej sprawie.

Fot. pixabay.com

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z informacją ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki uruchomiony został  nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w ramach realizacji programu. 

Program kierowany jest do publicznych szkół podstawowych i prowadzących je samorządów.

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. W ramach tego przedsięwzięcia szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii. W ramach programu Laboratoria Przyszłości organy prowadzące szkoły mogą otrzymać do:

  • 30000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów 
  • 60000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów 
  • 70000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów 
  • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów 

W opracowanym katalogu wyposażenia, który wskazuje na co można przeznaczyć wsparcie zamieszczonym na stornie projektu  wyszczególniono również wyposażenie podstawowe, które każda szkoła musi zakupić w ramach programu, o ile jeszcze go nie posiada oraz dodatkowe – dobierane swobodnie przez szkoły. Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

  • Drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami)
  • Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
  • Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony)
  • Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Te elementy od 1 września 2022 roku będą musiały znaleźć się w każdej szkole podstawowej w Polsce, nawet jeśli placówka nie zgłosiła się do Laboratoriów Przyszłości. Założeniem programu jest umożliwienie wszystkim szkołom podstawowym w Polsce sfinansowania w całości zakupu wyposażenia podstawowego oraz wybranych przez szkoły elementów wyposażenia dodatkowego, aby wchodzący od kolejnego roku szkolnego obowiązek nie miał negatywnego wpływu na sytuację finansową organów prowadzących szkoły. Wsparcie jest udzielane w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Wytyczne dotyczące składania wniosków do Wydziału Edukacji:

  1. Dyrektorzy szkół podstawowych, którzy chcą otrzymać wsparcie finansowe składają w terminie do 15 listopada br., do godziny 15:30 poprawnie wypełniony wniosek wyłącznie elektronicznie i przesyłają na adres mailowy finanse.ek@um.krakow.pl
  2. Szkoły zobowiązanie są uzupełnić /zaktualizować liczbę uczniów w systemie informacji oświatowej.
  3. Szkoły we wniosku wpisują liczbę uczniów na dzień jego złożenia (należy wskazać liczbę uczniów w oddziałach klas I -VIII) i składają załączone oświadczenie potwierdzające wskazaną liczbę oraz oświadczają że zapoznali się z założeniami /obowiązkami wynikającymi z realizacji programu i zobowiązują się je realizować.
  4. Oświadczenie (do pobrania tutaj) - podpisany skan w formacie pdf prosimy przesłać na adres finanse.ek@um.krakow.pl wpisując temat maila oświadczenie do programu „Laboratoria przyszłości”

Uwaga: Przy składaniu wniosków proszę pamiętać, że szkoły muszą wydać co najmniej 60% otrzymanych środków do końca 2021 r. Sam sprzęt może być dostarczony do szkół najpóźniej 1 września 2022 roku.

Z wyrazami szacunku
Magdalena Węgrocka-Szwalec
Zastępca Dyrektora
Wydziału Edukacji UMK

* * *

Informacje o programie oraz materiały zamieszczone są na stronie www.gov.pl/web/laboratoria

Uchwała nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 roku jest dostępna tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Kowynia
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-10-14
Data aktualizacji: 2021-10-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź