Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nauczyciel bliski przyrodzie – rusza kurs dla krakowskich edukatorów!

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie startuje z bezpłatnym kursem "Nauczyciel bliski przyrodzie", do udziału w którym zaprasza nauczycieli z krakowskich szkół podstawowych. W jego ramach zostaną zorganizowane cztery spotkania terenowe, za sprawą których nauczyciele będą zgłębiać tajniki edukacji przyrodniczej.

pexels.com
pexels.com

- Głównym celem kursu będzie umożliwienie pedagogom zapoznania się z aktywizującymi  formami terenowej edukacji przyrodniczej oraz z przykładami metod z sukcesem wykorzystywanych w edukacji ekologicznej, które można zrealizować w oparciu o podstawę programową. Spotkania będą również polem do rozważania edukacji w kontekście efektywnej formy wspierania rozwoju dzieci i wzmocnienia ich więzi z przyrodą, a co się z tym wiąże kształtowaniem postaw  proekologicznych u dzieci. Stopniowe nawiązywanie więzi z przyrodą jest bowiem kluczowe w procesie kształtowania świadomych i odpowiedzialnych postaw młodych ludzi – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jak dodają pracownicy ZZM, rozpoczyna się to od pozornie błahej umiejętności – od radości z przebywania w przyrodzie. - Z kolei samo odkrywanie przyrody nie wymaga specjalistycznej wiedzy przyrodniczej a jedynie wrażliwości i empatii.

Kurs skierowany jest przede wszystkim do nauczycieli wczesnoszkolnych (klasy I-III szkół podstawowych) poszukujących nowych możliwości rozwoju zawodowego oraz zainteresowanych poznaniem założeń różnych form edukacji przyrodniczej, a także wdrożeniem ich w swojej codziennej pracy. Poszczególne spotkania będą realizowane w oparciu o wiedzę i wieloletnie doświadczenie prowadzących wykorzystujących różne podejścia i metody w prowadzonych działaniach edukacyjnych. Spotkania wypełnione praktyczną wiedzą będą idealną okazją do polemiki, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk edukacyjnych oraz polem do dyskusji w zakresie wyzwań stawianych przed pedagogami.

Spotkania będą organizowane od października 2021 r. do stycznia 2022 r. W każdym miesiącu odbędzie się jedno spotkanie terenowe. Kurs będzie organizowany w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (Al. Żubrowa 15). Podczas spotkań salą wykładową będzie również sąsiadujący z CEE „Symbioza” Lasek Wolski, a także Łąki Nowohuckie.

Zgłoszenia zainteresowanych nauczycieli są przyjmowane do 15 października na adres biuro@zzm.krakow.pl. Dodatkowych informacji udziela Magdalena Goczał, specjalista w zespole "Kraków w Zieleni" Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie pod numerem telefonu: (12) 20-10-298.

* * *

Zajęcia będą prowadzone przez osoby z wieloletnią praktyką, które na co dzień stosują różne formy edukacji ekologicznej w swojej pracy z dziećmi. Podczas kursu podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Magdalena Frączek - doktor nauk leśnych w Zakładzie Bioróżnorodności Leśnej na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja  w Krakowie.  Prowadzi zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej, botaniki, dendrologii i fitosocjologii. Kierownik Studiów Podyplomowych Edukacja Przyrodniczo Leśna na Wydziale Leśnym UR Kraków. Współpracuje z Lasami Państwowymi, Parkami Narodowymi i Krajobrazowymi, prowadzi warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bożena Szewczyk-Taranek - doktor nauk ogrodniczych w Katedrze Roślin Ozdobnych Na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja  w Krakowie. Kierownik Studiów Podyplomowych Terapia Ogrodnicza. Ekspertka z zakresu hortiterapii - terapii ogrodniczej.

Elżbieta Urbańska-Klapa - kierownik Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida. Z wykształcenia ogrodniczka. Działaczka Towarzystwa Ratowania Kultury w Nowej Hucie. Autorka i realizatorka szeregu inicjatyw ekologicznych dla młodzieży i dorosłych, m.in. „Młodym okiem na zieleń”, „Ogrody Nowej Huty”, „Pnącza dla Krakowa” czy „Łąki Nowohuckie jakich nie znacie”.

Dawid Masło - edukator w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Z wykształcenia biolog. Doktorant Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Jego działalność edukacyjna została doceniona w 16 edycji konkursu Popularyzator Nauki, który organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

(opracowano na podstawie materiałów ZZM w Krakowie)

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-10-11
Data aktualizacji: 2021-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat