Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weź udział w spacerze edukacyjnym i... odkryj Kraków!

Poznawanie miasta i nauka partycypowania w wydarzeniach kulturalnych przygotowywanych przez KBF w ramach Kids in Kraków to główne założenia projektu "Odkryj Kraków", do udziału w którym zapraszamy uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowskie Biuro Festiwalowe

"Odkryj Kraków" to projekt zachęcający do odkrywania naszego miasta podczas tematycznych spacerów i karty pracy z inspiracjami i kreatywnymi zadaniami dla najbardziej dociekliwych tropicieli miejskich ciekawostek.

To gotowe scenariusze na ponad 30 miejskich wędrówek, które w większości chcielibyśmy realizować od marca 2022 roku. Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami i zgłoszenia wstępnego zainteresowania uczestnictwem. Na tej podstawie będziemy mogli opracować harmonogram spacerów. Oczywiście liczba miejsc będzie ograniczona. Warto wiedzieć, że udział w spacerach jest bezpłatny, a jednorazowo możemy przyjąć nie więcej niż 25 dzieci. Większość terminów zostanie przygotowana z myślą o grupach zorganizowanych.

Zaczynamy w październiku
 

Jako przedsmak przyszłorocznych spacerów, chcielibyśmy już teraz zaproponować udział w 4 spacerach pokazujących wielokulturową stronę Krakowa, wprowadzających dzieci w dotąd niepoznane zakątki miasta i fascynujący świat historii.

To oferta dla  uczniów klas I-III szkół podstawowych (grupy zorganizowane). Spacery są bezpłatne i trwają 1 godzinę. Zgłoszenia (z podaniem terminu oraz nazwą szkoły i klasy) należy wysłać na adres: edukacja@kbf.krakow.pl. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/629546501543573/

Propozycje tematów najbliższych spacerów wielokulturowych:


Najazdy tatarskie na Kraków
 

Termin: 12.10, 10.00 (dla grupy zorganizowanej do 25 osób)

Wiek XIII w historii Krakowa to okres niewątpliwego rozwoju grodu, ale też walki z najazdami tatarskimi. Podczas tych wypraw łupieżczych ucierpiało miasto, które stało na drodze wojskom mongolskim (w Polsce znanym pod nazwą Tatarów) w ich środkowoeuropejskiej ekspansji.

Spacer grupy zorganizowanej z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieść najazdach tatarskich, splądrowanej osadzie, fundamentach XII w. warsztatów rzemieślniczych spalonych podczas najazdu w XIII w. oraz o grocie strzały tatarskiej, a także legendę o hejnaliście i tradycji doceniania jego pracy, opowieść o Włóczkach (flisakach), Lajkoniku i Zakonie Norbertanek.

Spacer rozpoczyna się przy ulicy Powiśle 11.


Wszystkie drogi prowadzą do... Krakowa!
 

Termin: 16.10, 11.00 (dla odbiorców indywidualnych)

W miejscu obecnego placu Świętego Ducha (koło Teatru im. J. Słowackiego) był kiedyś plac targowy, po którym została zabytkowa studnia, a później dworzec autobusowy, na którego pamiątkę na skwerze stanęło 7 zegarów (podobnych do tych znajdujących się tu kiedyś). Wskazują one godzinę w siedmiu różnych miastach: Krakowie, Edynburgu, Rochester, San Francisco, Cusco, Lwowie oraz Tibilisi.

Spacer dla odbiorców indywidualnych z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieść o zakonie Duchaków, okoliczności budowy Teatru Miejskiego oraz opowieść o samym placu św. Ducha, a także znanych cudzoziemców żyjących w Krakowie. Przed nami także „nauka” czytania zegara w różnych strefach czasowych na przykładzie zegarów ustawionych na placu.

Spacer rozpoczyna się przy Bramie Floriańskiej. Wejściówki do pobrania ze strony KBF: BILETY (kbfbilety.krakow.pl)


Szlakiem kultury żydowskiej Krakowa
 

Termin 1: 20.10, 10.00 (dla grupy zorganizowanej do 25 osób)

Termin 2: 20.10, 11.30 (dla grupy zorganizowanej do 25 osób)

Klimat żydowskiego Kazimierza tworzą dziś galerie, pracownie, restauracje, hoteliki, bożnice (czyli domy modlitwy), a także popularny bazar staroci na placu Nowym. Ślady dawnej historii zaklęte są w starych murach, uliczkach i zaułkach oraz ciągle odkrywanych historycznych pamiątkach.

Spacer dla grupy zorganizowanej z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieści o tradycji i kulturze żydowskiej, o życiu Żydów krakowskich kiedyś oraz o próbach odnowienia życia kulturalnego i społecznego dziś.
Spacer rozpoczyna się przy Starej Synagodze.

***

Koordynatorem projektu jest Barbara Fijał, która chętnie odpowie na wszelkie pytania (mail: barbara.fijal@kbf.krakow.pl, tel. 511 471 866)

Karty Odkryj Kraków, w oparciu o które prowadzone są spacery, dostępne są tutaj.

źródło: KBF

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-10-08
Data aktualizacji: 2021-10-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat