Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wyjątkową wystawę zabawek można zobaczyć w Muzeum Podgórza!

25 września w Muzeum Podgórza otwarta została druga „Witryna z zabawkami” – wystawa historycznych zabawek ze zbiorów rodziny Sosenków, której kuratorem jest publiczność. Jest to projekt powstającego w Krakowie Muzeum Zabawek.

Po raz drugi Muzeum Zabawek zaprosiło do współpracy publiczność, aby zbudować wystawę zabawek ze zbiorów krakowskiej rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek.

„Witryna z zabawkami” to cykl pięciu wystaw organizowanych w różnych lokalizacjach w Krakowie. Łączy je format – wybór tematów i obiektów, które zostają zaprezentowane, należy do publiczności. Praca nad wystawą odbywa się w toku spotkań warsztatowych, w czasie których kilkunastoosobowa grupa kuratorów (bo w taką w rolę wchodzą uczestnicy projektu) opracowują koncepcję wystawy, dobierają obiekty, tworzą własne interwencje pod okiem rzemieślników, przygotowują aranżację plastyczną, robią podpisy.

Grupa trzynaściorga kuratorów spojrzała na krakowską kolekcję z perspektywy własnych zainteresowań i doświadczeń, aby za pośrednictwem zabawek opowiedzieć o dzielnicy Podgórze. Kolekcjonerzy byli przewodnikami po tym ogromnym zasobie, natomiast nie ingerowali w wybory kuratorskie, przyglądając się im z boku.

Praca nad podgórską „Witryną z zabawkami” trwała przez cały wrzesień, a inauguracja wystawy miała miejsce 25 września podczas Podgórskich Dni Otwartych.

Tytułowa witryna to zespół przeszklonych mebli, które w toku spotkań kuratorów z kolekcjonerami, Markiem i Katarzyną Sosenkami, wypełniły się zabawkami z ich kolekcji. Stanowi nawiązanie do witryny sklepowej (gdzie zabawki zachęcają do zakupu), witryny muzealnej (gdzie można je oglądać) oraz witryny internetowej (która stanowi okno na świat rzeczywisty oraz pole nieograniczonych możliwości zabawy i nauki).

W trakcie sześciu spotkań kuratorzy stworzyli osobisty pokaz kolekcji, który zatytułowali „Co zabawki mówią o Podgórzu?”. Natomiast kolekcjonerzy weszli w dialog z ideą pokazu i w odrębnej części wystawy „Depozycie pamięci” (gablocie, w której Muzeum Podgórza oddaje głos podgórzanom) – zaprezentowali dwa wybrane przez siebie (spośród dziesiątek tysięcy) obiekty.

Ponieważ Muzeum Zabawek w Krakowie nie ma jeszcze swojej siedziby, projekt realizowany jest w instytucjach partnerskich – pierwsza, wakacyjna edycja odbyła się w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, gospodarzem jesiennej jest Muzeum Podgórza, a trzy przyszłoroczne odbędą się, kolejno, w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (grupą docelowa będą osoby o specjalnych potrzebach), latem w Muzeum Podgórza oraz wczesną jesienią ponownie w Kamienicy Szołayskich (będzie to edycja anglojęzyczna dla społeczności międzynarodowej). Projekt będzie miał także swoją odsłonę online.

Muzeum Zabawek w Krakowie zostało utworzone przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków. Ich kolekcja zabawek jest jedna z największych na świecie oraz największym i najbardziej reprezentatywnym w Polsce zbiorem, prezentującym zabawki polskie i zagraniczne od XVI w. po czasy współczesne. Kolekcja liczy ponad czterdzieści tysięcy obiektów. Są tu między innymi szesnastowieczna szopka Królowej Bony, klocki, którymi bawiły się dzieci ostatniego cesarza Prus Wilhelma II i forteca należąca do Stanisława Wyspiańskiego.

Więcej informacji projekcie na Facebooku.

źródło: Magiczny Kraków

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-09-29
Data aktualizacji: 2021-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź