Lekcje z klimatem – twórzmy je wspólnie!
Organizatorzy zapraszają nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na webinarium wprowadzające do tematyki z zakresu ochrony klimatu, przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z redaktorami publikacji „Klimatyczne ABC”.

Podczas spotkania online, bez lania wody (do której oszczędzania zachęcamy z okazji Światowego Dnia Wody!), przybliżymy Państwu tak istotne dziś kwestie środowiskowe, będące uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w materiałach edukacyjnych „Przyjaciele Klimatu”, dostępnych w tym miejscu. Zachęcamy
Państwa do budowania świadomości klimatycznej, zarówno wśród dzieci i młodzieży w trakcie prowadzonych przez Państwa lekcji, jak i w rozmowach ze znajomymi dorosłymi.
Kiedy?
Piątek, 26/03 o godz. 9:00
Gdzie?
Webinarium dostępne będzie na stronie www.lekcjezklimatem.pl
Kto wykłada?
Do Państwa dyspozycji będzie wiedza ekspertów Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także współautorów publikacji „Klimatyczne ABC”:
- dr Magdalena Budziszewska – psycholożka, pracowniczka Wydziału Psychologii UW. Naukowo zajmuje się analizą narracji, metodami jakościowymi w psychologii, emocjami, tożsamością i rozwojem w biegu życia. Prowadzi ba dania nad stresem, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Miłośniczka gór i wszystkiego dzikiego.
- dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery, redaktorka serwisu „Nauka o klimacie” i współautorka książki pod tym samym tytułem. Pracuje na Wydziale Fizyki UW. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat pogody i klimatu. Interesuje ją rozprzestrzenianie się informacji i dezinformacji.
- Zbigniew Bohdanowicz – ekonomista, psycholog, pracuje w Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI PIB. Doktorant Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, na którym prowadzi projekt badawczy, opisujący czynniki kształtujące poparcie dla polityk przeciwdziałających zmianom klimatycznym.
- Katarzyna Jędrzejowska - biolożka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. W swoich badaniach zajmuje się wpływem bioróżnorodności drzew w lasach na rośliny lecznicze i grzyby. Interesuje się wpływem natury oraz zmiany klimatu na zdrowie człowieka. W wolnych chwilach studiuje psychologię.
Jakie tematy poznam podczas webinaru?
- funkcjonowanie systemu klimatycznego Ziemi, cyklu węglowego oraz efektu cieplarnianego;
- źródła emisji gazów cieplarnianych oraz ich wpływ na klimat;
- konsekwencje zachodzących zmian klimatu;
- możliwe działania łagodzące (mitygacyjne) oraz adaptacyjne związane ze zmianami klimatu (transformacja i efektywność energetyczna, Odnawialne Źródła Energii);
- psychologiczny wymiar zachodzących zmian klimatu - problem zjawiska depresji klimatycznej wśród młodzieży.
Dodatkowo jako Ministerstwo mamy w planach organizację kolejnych dwóch webinariów o tematyce. Możecie Państwo mieć na nie wpływ, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami w ankiecie na stronie www.lekcjezklimatem.pl
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska