Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Edukacja architektoniczna bez tajemnic – ruszają bezpłatne kursy dla krakowskich nauczycieli

Nauczyciele szkól podstawowych z Krakowa mogą wziąć udział w dedykowanym im kursie edukacji architektonicznej prowadzonym przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dzięki niemu nie tylko poszerzą swoją wiedzę związaną z architekturą i urbanistyką, ale zwiększą się także ich umiejętności prowadzenia praktycznych zajęć i warsztatów dla uczniów w zakresie estetyki przestrzeni publicznej.

Fot. Jan Graczyński / krakow.pl
Jan Graczyński / krakow.pl

Projekt jest realizowany przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa w ramach „Akademii Mistrzów Techniki”. Dzięki cyklowi specjalistycznych wykładów i ćwiczeń nauczyciele dowiedzą się, jak tworzyć bardziej przyjazną przestrzeń publiczną, jak w procesie edukacji wykorzystywać zielone przestrzenie w mieście czy też jak angażować się w tworzenie miejsc otwartych wraz z innymi mieszkańcami. W trakcie wykładów krakowscy edukatorzy pogłębią także swoją wiedzę związaną z genezą edukacji architektonicznej i jej metodyką. 

W ramach bezpłatnego kursu przewidziano 40 godzin zajęć prowadzonych przez znawców tematyki z  Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Program kursu został natomiast opracowany w taki sposób, aby umożliwić nauczycielom zastosowanie nabytej wiedzy we  własnej pracy dydaktycznej, w zależności od prowadzonego przez nich przedmiotu lub grupy wiekowej uczniów, z którymi pracują. Celem kursu jest również poszerzenie świadomości na temat wspólnej odpowiedzialności za ład przestrzenny i jakość naszego otoczenia w każdej skali – zaczynając od tej najmniejszej – własnego pokoju, biura czy mieszkania, aż po coraz większą – osiedle, dzielnicę i miasto. W ramach kursu nie zabraknie także praktycznych warsztatów oraz zajęć, dzięki którym zostaną opracowane scenariusze zajęć do pracy z  uczniami. Dlatego kurs pomoże także w kształtowaniu postaw odpowiedzialności za wygląd otaczającej nas przestrzeni u najmłodszych mieszkańców Krakowa.

Organizacja wspomnianych zajęć wpisuje się w szersze działania miasta realizowane z myślą o  tworzeniu bardziej przyjaznych i estetycznych przestrzeni – także terenów wokół krakowskich szkół. Wśród ostatnio realizowanych działań należy wymienić m.in. wydanie publikacji „Przestrzeń krakowskiej szkoły”,  w której znalazły się liczne zagadnienia związane z estetyką miejsc, w jakich uczą się najmłodsi oraz informacje na tematy związane z ekologią, zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem czy sztuką. Publikacja jest dostępna tutaj.

Dodatkowe informacje na temat kursu, w tym harmonogram spotkań oraz formularz rekrutacyjny można znaleźć tutaj. Odpowiedzi na pytania zainteresowanych nauczycieli udziela Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (ul. Podchorążych 1, tel. (12) 628 24 33, e-mail: edukacjaarchitektoniczna@gmail.com).

Projekt „Akademia Mistrzów Techniki” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

pokaż metkę
Autor: Tomasz Kobylański
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-03-09
Data aktualizacji: 2021-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat