Krakowscy uczniowie rozpoczęli egzaminy zawodowe
Rozpoczęła się kolejna sesja egzaminów zawodowych. Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu zawodowego przystępują także uczniowie z krakowskich techników i szkół branżowych. W sumie do egzaminów w całej Polsce przystąpi ponad 140 tys. osób.
- Miasto Kraków od dawna przywiązuje ogromną wagę do popularyzacji kształcenia zawodowego.
W czasach, kiedy mocno promowano rozwój szkolnictwa ogólnego kosztem kształcenia zawodowego, a wiele samorządów zaczęło minimalizować rolę szkół zawodowych i techników w systemie edukacji, Kraków oparł się tej tendencji. Dlatego dziś sytuacja szkolnictwa zawodowego w Krakowie jest zdecydowanie lepsza niż w innych miastach, a krakowskie szkoły techniczne należą do najlepszych w Polsce. Korzystają z tego przede wszystkim uczniowie, którzy uczą się w nich wymarzonego zawodu korzystając z nowoczesnych pracowni, pod okiem nauczycieli-praktyków – profesjonalistów w swoich dziedzinach. Rozwijając swoje pasje i zainteresowania, mogą zdobyć konkretny zawód, a ponadto rozpocząć karierę zawodową od razu po zakończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.
Jak dodaje, uczniowie z najlepszych krakowskich szkół branżowych oraz techników mogą liczyć nie tylko na szybkie znalezienie zatrudnienia po ukończeniu szkoły lub jeszcze w czasie nauki. Najlepsi z nich mogą starać się także o atrakcyjne nagrody finansowe przyznawane przez Miasto Kraków w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. W minionym roku aż 5 tys. zł trafiło do ucznia, który jako jedyny zdał egzaminy zawodowe z najwyższym możliwym rezultatem – 100 procent.
Jak przebiegają egzaminy?
Egzaminy są organizowane w trzech formułach – 2012, 2017 i 2019 – w zależności od roku, w którym weszły w życie podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. W każdym przypadku egzaminy składają się z dwóch części:
- Pierwsza z nich to część pisemna. W jej trakcie należy zmierzyć się z 40 zadaniami zamkniętymi z czterema odpowiedziami do wyboru, spośród których tylko jedna jest prawidłowa. Czas jego trwania to 60 minut. Odbędzie się on we wtorek, 12 stycznia (w formule 2012 lub 2017) oraz w dniach 12-16 stycznia (w formule 2019).
- Druga część – praktyczna – to z kolei zadania do wykonania na stanowisku egzaminacyjnym. Są one różne, w zależności od kwalifikacji, i trwają od 120 do 240 minut. Część praktyczna w formule 2012 i 2017 odbywa sięod 11 stycznia do 19 lutego, a w formule 2019 – od 11 stycznia do 5 lutego. Szczegółowe harmonogramu zostały ogłoszone przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
W jakich zawodach najczęściej zdają egzamin uczniowie?
W tym roku najwięcej osób zdaje egzaminy w formule 2017 – w całym kraju zostało do nich zgłoszonych ponad 131 tys. osób przystępujących do egzaminu w 209 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 153 tys. osób w 198 kwalifikacjach. Do najpopularniejszych należą:
- technik informatyk,
- technik logistyk,
- technik żywienia i usług gastronomicznych,
- technik ekonomista,
- technik hotelarstwa,
- technik pojazdów samochodowych,
- technik elektryk,
- technik mechatronik,
- technik budownictwa,
- technik organizacji reklamy,
- technik obsługi turystycznej,
- technik mechanik,
- rolnik.
W oparciu o podstawę programową z 2019 r. do egzaminu zawodowego zostało zgłoszonych natomiast ponad 11 400 osób (w 16 kwalifikacjach w zawodach), z których do najpopularniejszych należą:
- technik bezpieczeństwa i higieny pracy,
- opiekun medyczny,
- florysta,
- technik sterylizacji medycznej,
- asystentka stomatologiczna,
- technik archiwista,
- technik weterynarii,
- asystent osoby niepełnosprawnej,
- technik usług pocztowych i finansowych.
Natomiast w oparciu o przepisy z 2012 r. do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 3 600 osób przystępujących do egzaminów w 166 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 3 800 osób w 158 kwalifikacjach w wyodrębnionych zawodach. Najpopularniejsze z nich to: technik logistyk, technik rachunkowości i technik pojazdów samochodowych.
Co trzeba zrobić, aby zdać egzamin?
Aby zdać egzamin należy zdobyć min. 50 proc. punktów możliwych do uzyskania w części pisemnej i min. 75 proc. punktów w części praktycznej. Po zdaniu obu części egzaminu zdający otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie (w formule 2012 i 2017), a w formule 2019 – certyfikat kwalifikacji zawodowej.
Po zdaniu egzaminów ze wszystkich kwalifikacji wchodzących w skład danego zawodu oraz po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wykształcenia wydawany jest dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe (w formule 2012 i 2017), a w formule 2019 – dyplom zawodowy.
Więcej informacji o trwających egzaminach można znaleźć tutaj.
oprac. na podst. materiałów MEiN