Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Oświata krakowska w roku szkolnym 2019/2020. Co warto o niej wiedzieć?

Niemal 12 tys. etatów nauczycieli i ponad 141 tys. uczniów w 418 samorządowych przedszkolach, szkołach i placówkach – to tylko niektóre dane dotyczące edukacji w Krakowie, które można poznać dzięki lekturze sprawozdania „Oświata krakowska w roku szkolnym 2019/2020”. Warto zapoznać się z najnowszym opracowaniem Urzędu Miasta Krakowa, aby przekonać się, jak ogromna skala działań Miasta Krakowa realizowanych na rzecz edukacji w minionym roku szkolnym.

Fot. Wydział Edukacji UMK

W stolicy Małopolski w ubiegłym roku szkolnym uczyło się ponad 141 tys. uczniów, czyli o 4,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, gdyby uczniowie zechcieli utworzyć odrębne miasto, pod względem liczby ludności byłoby ono drugim po Krakowie, najbardziej zaludnionym miastem całego województwa. To jednak tylko jedna z wielu ciekawych informacji wynikających z lektury sprawozdania. Najnowsze wydawnictwo w przystępny sposób zwraca uwagę zarówno na skalę zadań miasta związanych z edukacją mieszkańców, ale także na ich różnorodność.

- Miasto Kraków w minionym roku szkolnym prowadziło aż 418 samorządowych przedszkoli, szkół i placówek. Na zadania związane z oświatą przeznaczyliśmy ponad półtora miliarda złotych, a edukacja nieustannie jest największą pozycją po stronie wydatków opiewającego na ponad 6 mld zł budżetu miasta. Wynika to z faktu, że zadań realizowanych na rzecz edukacji w Krakowie jest całe mnóstwo. Oprócz prowadzenia jednostek oświatowych, to także między innymi dziesiątki zadań infrastrukturalnych – od remontów po budowy nowych szkół – czy też organizacja wartościowych projektów, inicjatyw edukacyjnych oraz wspieranie nauczycieli w podnoszeniu ich kompetencji zawodowych – mówi Anna Domańska, p.o. Dyrektora Wydziału Edukacji UMK.

Rok szkolny 2019/2020 był jednak pod pewnym względem wyjątkowy. Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 przyniósł on jeszcze więcej wyzwań, w tym tych związanych z koniecznością zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki uczniom. Zajęcia przez znaczną część roku szkolnego były realizowane także w sposób zdalny i hybrydowy. Również na ten temat można przeczytać więcej w najnowszym sprawozdaniu.

Podobnie jak w minionym roku szkolnym, sprawozdanie zostało przygotowane w blokach tematycznych dotyczących rodziców i uczniów, dyrektorów i nauczycieli, a także kwestii związanych z siecią szkół, finansami czy infrastrukturą. Mamy nadzieję, że ten sposób przekazania kluczowych informacji na temat oświaty krakowskiej w minionym roku szkolnym okaże się przydatny dla mieszkańców Krakowa. Zachęcamy do lektury!

Sprawozdanie w wersji elektronicznej jest dostępne tutaj (PDF).
pokaż metkę
Autor: Tomasz Kobylański
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2020-12-22
Data aktualizacji: 2020-12-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź