Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Uczniowie techników i szkół branżowych zostaną wyróżnieni

Technik 100% i Specjalista 100% – to nagrody, o które w tym roku po raz pierwszy zawalczą uczniowie krakowskich techników oraz szkół branżowych. Trafią one do uczniów, którzy na egzaminach zawodowych osiągną najwyższe możliwe wyniki, czyli 100% Decyzję o włączeniu tych nagród do Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów podjęli właśnie miejscy radni.

Fot. materiały prasowe

- Aktualnie w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów są przyznawane m.in. nagrody Matura 100% i Ósmoklasista 100%. Trafiają one do tych uczniów, którzy na egzaminie maturalnym i egzaminie ósmoklasisty otrzymali najwyższe możliwe wyniki – 100%. Chcąc docenić uczniów techników i szkół branżowych zdecydowaliśmy się na nagradzanie od tego roku także tych uczniów, którzy osiągają równie wysokie wyniki na egzaminach zawodowych. Uczniowie techników i szkół branżowych II stopnia zdający egzaminy zawodowe – dwa teoretyczne i dwa praktyczne – na 100% będą mogli otrzymać nagrodę Technik 100% w wysokości 10 tys. zł. Nagroda Specjalista 100%, w wysokości 5 tys. zł, będzie mogła natomiast trafić do uczniów szkół branżowych I stopnia zdających egzamin zawodowy – teoretyczny i praktyczny – z najwyższym możliwym rezultatem – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i jak dodaje, propozycje te wpisują się w proces popularyzacji i promocji szkolnictwa zawodowego w Gminie Miejskiej Kraków.

- Od dawna przywiązujemy ogromną wagę do kwestii związanych z promocją kształcenia zawodowego. Już pod koniec lat 90. XX w., kiedy mocno promowano rozwój szkolnictwa ogólnego kosztem kształcenia zawodowego, a na tej fali wiele samorządów zaczęło minimalizować rolę szkół zawodowych i techników w systemie edukacji, Kraków oparł się tej tendencji. Dlatego dziś sytuacja szkolnictwa zawodowego w Krakowie jest zdecydowanie lepsza niż w innych miastach – uzupełnia Korfel-Jasińska.

Oprócz nagród finansowych – wiedza i fach w ręku

Uczniowie i słuchacze mogą znaleźć w krakowskich technikach i szkołach branżowych nie tylko doskonałe możliwości własnego rozwoju, ale też nowoczesne pracownie, świetnie przygotowanych nauczycieli-praktyków i szanse udziału w  wyjazdach zagranicznych, w tym praktykach i stażach.  - Wykształcenie i wiedza decydują o zwiększeniu szansy na zdobycie interesującego zawodu zwłaszcza teraz, kiedy rynek pracy jest tak dynamiczny, a zawody przyszłości będą zupełnie inne niż te, które znamy teraz. Istotne jest inwestowanie w kompetencje. Myślenie perspektywiczne, ciekawość świata, otwartość na zmiany, praca zespołowa to kompetencje cenione przez pracodawców – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Nie tylko uczniowie techników i szkół branżowych z szansą na wyróżnienie

Wspomniane wcześniej nagrody nie są jedynymi wyróżnieniami, o które można starać się w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. Oprócz wcześniej wspomnianych nagród, przewiduje on również inne formy nagradzania i motywowania uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce. Są to także: Laur Olimpijski, Nagroda Edukacyjna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa im. Juliusza Lea, List Gratulacyjny, dofinansowanie obozów naukowych, a także inne formy wsparcia ucznia uzdolnionego związane z reprezentowaniem Polski w olimpiadach międzynarodowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2020-05-21
Data aktualizacji: 2020-05-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź