Przedłużony termin zgłoszeń: Akademia Fact-Checkingu
Stowarzyszenie Demagog wraz z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie zapraszają uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z Krakowa i okolic do udziału w warsztatach Akademii Fact-Checkingu, które odbędą się w dniach 9-11 marca 2020 r.
W trakcie specjalnego cyklu warsztatów dla uczniów i nauczycieli, mentorzy Akademii Fact-Checkingu zaproponują uczestnikom wspólną refleksję nad ewolucją zjawiska fałszywych informacji, odwołując się do rzeczywistych przykładów ze Stanów Zjednoczonych, a także do propozycji rozwiązań tego problemu, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej w ostatnich latach.
Warsztaty dla uczniów:
- Zajęcia odbędą się w języku angielskim.
- 3 grupy uczniów po 25 osób.
- Każda szkoła może wskazać jedną wybraną klasę lub stworzyć grupę szczególnie zainteresowanych uczniów.
- Pierwszeństwo udziału w projekcie przysługuje szkołom, które nie uczestniczyły do tej pory w warsztatach Akademii Fact-Checkingu.
Zgłoszenia zawierające nazwę i adres szkoły, imię i nazwisko zgłaszającego nauczyciela, zakładaną liczbę uczestników oraz preferowany dzień warsztatu (9 lub 10 marca) prosimy przesyłać na adres: akademia@demagog.org.pl do 20 lutego.
Spośród przesłanych zgłoszeń w terminie do 19 lutego Stowarzyszenie Demagog wybierze 3 szkoły, w których odbędą się 90-minutowe warsztaty poświęcone rodzajom fałszywych informacji oraz metodom i narzędziom ich weryfikacji.
Warsztaty dla nauczycieli:
- Zajęcia odbędą się w języku polskim.
- 2 terminy: 10 marca (wtorek) w godz. 13:00-16:00 oraz 11 marca (środa) w godz. 10:00-13:00.
- 15-osobowe grupy.
- Warsztaty odbędą się w siedzibie Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.
Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko nauczyciela, nazwę reprezentowanej szkoły oraz preferowany dzień warsztatu (10 lub 11 marca) prosimy przesyłać do 13 lutego na adres: akademia@demagog.org.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Jedną szkołę podczas szkolenia reprezentować może więcej niż jeden nauczyciel. Wiadomość mailową potwierdzającą uczestnictwo w szkoleniu prześlemy w terminie do 19 lutego.
Uczestnicy szkolenia poznają najważniejsze pojęcia związane ze zjawiskiem dezinformacji, nauczą się korzystać z ogólnodostępnych narzędzi weryfikacji i dowiedzą się, jak wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w codziennej pracy z uczniami. Do udziału w warsztatach zachęcamy w szczególności nauczycieli języka angielskiego i innych języków obcych, języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.
Wszystkie informacje na temat warsztatów można również znaleźć na Facebooku.
Źródło: Akademia Fact-Checkingu, Stowarzyszenie Demagog