Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla młodzieży pn."No to pięknie" realizowane przez Centrum Kopernika we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie

Jak rozumieć sztukę współczesną? Dlaczego walory estetyczne niektórych prac doceniamy niezależnie od epoki? Czy pojęcie piękna jest nam jeszcze potrzebne do rozumienia sztuki? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów “No to pięknie”, które odbywać się będą na żywo w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Fot. Portal Edukacyjny

Podczas warsztatów poznamy tajniki interpretacji dzieł sztuki a także zobaczymy ich tematykę i twórców w szerszym kontekście. Każdy z warsztatów to inna opowieść i nowa przygoda wśród znanych nam dzieł i obrazów.

  • Warsztaty są przeznaczone dla młodzieży, studentów i dorosłych
  • Limit miejsc na warsztacie to 20 osób przyjmowanych wg. kolejności zgłoszeń
  • Wstęp do muzeum jak i same warsztaty są całkowicie bezpłatne
  • Można zapisać się na tylko jeden warsztat, można też zapisać się na wszystkie
  • Rejestracja na warsztaty: https://bit.ly/3yldYDQ

25 października 16:30 - 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego

al. 3 Maja 1, Kraków

Kierunki i tendencje w polskiej sztuce XX wieku

Rozwijająca się po II wojnie światowej sztuka obrała wiele kierunków, a ich terminologia i istota potrafią wprawiać nas w nie lada zakłopotanie. W trakcie warsztatów wyjaśniamy takie pojęcia jak: malarstwo materii, taszyzm, ambalaż, instalacja, happening, performance. Przekonamy się w jaki sposób artyści przemawiają do odbiorcy poprzez linie, plamy, fakturę, światłocień.

8 listopada 16:30 - 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Kompozycyjne triki

Czy istnieje “przepis” na udane dzieło sztuki? Każde z nich charakteryzuje się pewnym układem - od złotego podziału po wizualne triki stosowane w kompozycji. W trakcie zajęć przeanalizujemy zasady, następnie odnajdziemy je na wybranych dziełach zgromadzonych w przestrzeni Galerii. Podsumowaniem warsztatów będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, co z pewnością przydadzą się w codziennym fotografowaniu rzeczywistości. Weźcie ze sobą aparaty i telefony!

15 listopada 16:30 - 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Jak czytać sztukę?

Po co właściwie tworzone są dzieła? Jaki mają wyrazić nastrój, temat czy przekaz - a przede wszystkim, jak to odczytać? Podczas zajęć przeanalizujemy popularne tematy poruszane przez artystów na przestrzeni XX wieku, nauczymy się jak je rozpoznawać i interpretować. Zobaczymy, co zwraca naszą uwagę na pierwszy rzut oka, a potem poddamy analizie ekspresję, symbolikę i nastrój tych elementów.

22 listopada 16:30 - 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Czy sztuka musi być piękna?

Zachwyt, piękno, oszołomienie to słowa, które towarzyszą nam w interpretowaniu dzieł - czy jednak dla każdego znaczą to samo? Podczas zajęć zbudujemy własny słownik pojęć  estetycznych i zastanowimy się nad doświadczeniem pierwszego wrażenia. Jak artyści wykorzystują naszą wrażliwość i przyciągają uwagę? Sprawdzimy w praktyce, korzystając z dzieł otaczających nas w Galerii Sztuki Polskiej.

29 listopada 16:30 - 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Wizualna forma mówienia o rzeczach ważnych

Co powoduje niechęć do współczesnej sztuki? Dlaczego sztukę dawną rozumiemy niemal od razu, a ta aktualna sprawia nam trudności? Patrzymy, ale nie widzimy. Oglądamy, ale nie dostrzegamy. Kluczem jest zobaczenie czegoś więcej niż sam obraz i odnalezienie jego przekazu w kontekście społecznym i kulturowym. Na zajęciach posłużymy się metodami interpretacyjnymi F. Tildena, aby spojrzeć na sztukę w jak najszerszym spektrum.

 

Źródło: Centrum Kopernika, Muzeum Narodowe w Krakowie

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Lucyna Jaczewska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2022-10-11
Data aktualizacji: 2022-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź