Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Realizacja Programu Polityki Zdrowotnej pn. Program Polityki Zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci, zwłaszcza krótkowzroczności, w tym w związku z realizacją nauki zdalnej podczas epidemii COVID-19

W związku z przystąpieniem Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia do realizacji ww. programu zachęcamy do zapoznania się z pismem Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Pana Andrzeja Kuliga.

Szanowni Państwo!

W związku z przystąpieniem Gminy Miejskiej Kraków do realizacji programu polityki zdrowotnej pn. Program polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci, zwłaszcza krótkowzroczności, w tym w związku z realizacją nauki zdalnej podczas epidemii COVID-19, uprzejmie informuję.

Krótkowzroczność jest najczęściej diagnozowaną wadą wzroku u dzieci w Polsce. Pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown oraz wprowadzenie nauki w trybie zdalnym wpłynęły na pogłębienie tego problemu. Ponadto, wady wzroku postępują wraz z wiekiem, a niekorygowane mogą prowadzić do poważnych powikłań. Mając to na uwadze Gmina Miejska Kraków wdraża aktualnie do realizacji program polityki zdrowotnej, którego celem jest zwiększenie skuteczności wczesnego wykrywania i diagnozowania wad wzroku, zwłaszcza krótkowzroczności w populacji uczniów klas III (dzieci w wieku 9-10 lat) uczęszczających do samorządowych szkół podstawowych.

Program przewiduje realizację dwóch etapów, z których pierwszy – etap badań przesiewowych, polega na przeprowadzeniu badania wzroku na terenie szkoły, w gabinecie pielęgniarki szkolnej lub w pomieszczeniach zapewniających możliwość prawidłowego przeprowadzenia badania. Dzieci z nieprawidłowymi wynikami badania przesiewowego zostaną skierowane do II etapu programu - etapu pogłębionej diagnostyki, który realizowany będzie na terenie podmiotu leczniczego, wybranego przez Gminę w drodze konkursu ofert. Ponadto, w ramach etapu I programu prowadzona będzie edukacja zdrowotna, którą realizować będą wychowawcy uczniów klas III na podstawie materiałów informacyjnych dostarczonych szkołom przez Gminę Miejską Kraków.

Mając na względzie, iż wczesne wykrywanie wad wzroku i odpowiednia ich korekcja są kluczowym elementem dla prawidłowego rozwoju dziecka, zwracam się do Państwa z prośbą o zgłaszanie szkół do wzięcia udziału w programie polityki zdrowotnej pn. Program polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci, zwłaszcza krótkowzroczności, w tym w związku z realizacją nauki zdalnej podczas epidemii COVID-19.

Z uwagi na konieczność wyłonienia szkół, które wezmą udział w Programie, zwracam się
z uprzejmą prośbą o przedstawienie decyzji szkoły — zarówno pozytywnej, jak i negatywnej — za pośrednictwem Formularza decyzji szkoły, który przekazuję w załączeniu do pisma. Proszę
o przesłanie odpowiedzi najpóźniej do dnia 15 lipca br. na adres e-mail Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa sz.umk@um.krakow.pl.

W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z Panią Agnieszką Mysińską — pracownikiem Referatu ds. Zdrowia Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia (adres e-mail: agnieszka.mysinska@um.krakow.pl tel. 12 616 99 99).


Andrzej Kulig
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Twardosz
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-07-05
Data aktualizacji: 2023-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź