"Aktywna tablica" - rozliczenia z realizacji zadania za 2022 r.
Poniżej komunikat Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji.
Szanowni Państwo Dyrektorzy
Uprzejmie informuję, że Gmina Miejska Kraków w dniu 2 września 2022 roku podpisała umowę z Wojewodą Małopolskim na realizację Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 "Aktywna Tablica". Wykaz szkół, które otrzymały dofinansowanie znajduje się w załączniku.
Zarządzeniem Nr 2552/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 14 września 2022 r.
w sprawie zmian w planie finansowym Urzędu Miasta Krakowa na rok 2022 oraz w zestawieniu planów finansowych jednostek budżetowych Gminy Miejskiej Kraków na rok 2022 (dot. działów: 801, 852, 853) oraz Zarządzeniem Nr 2584/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 20 września 2022 r. w sprawie zmian w planie finansowym Urzędu Miasta Krakowa na rok 2022 oraz w zestawieniu planów finansowych jednostek budżetowych Gminy Miejskiej Kraków na rok 2022 (dot. działów: 600, 700, 754, 757, 801, 854 i 855) zwiększony został plan finansowy kierowanej przez Państwa jednostki (zadanie HUP „Zadania realizowane na podstawie umów i porozumień”, § 4240).
Dopuszczalny jest zakup tylko takich pomocy i w takiej ilości, jakie Państwo Dyrektorzy zdeklarowali we wniosku. Niedopuszczalne jest nabywanie innych pomocy ponieważ dofinansowanie zostało Państwu przyznane wyłącznie na sprzęt ujęty we wniosku.
Zakres rzeczowy zadania publicznego obejmuje:
- zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych lub narzędzi do terapii,
- realizację działań, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia.
Szkoły zobowiązane są do podjęcia działania dotyczące wdrożenia stosowania TIK, w procesie nauczania, szczegółowo określone w § 6 rozporządzenia.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z dokumentami programowymi kupowany sprzęt musi spełniać następujące warunki:
- Posiadać deklarację CE,
- Posiadać certyfikat ISO 9001 dla producenta,
- Został wytworzony zgodnie z normą medyczną PN-EN ISO 13485 – w przypadku gdy sprzęt, pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii stanowią wyroby medyczne;
- W przypadku zakupu danego rodzaju pomocy dydaktycznych w więcej niż 1 egzemplarzu, powinny one pochodzić od jednego producenta,
- Komplet urządzeń i oprogramowania do obsługi pomocy dydaktycznych danego rodzaju powinien pochodzić od jednego dostawcy,
- Pomoce powinny być fabrycznie nowe (wyprodukowane nie wcześniej niż 9 miesięcy przed dostawą) i wolne od obciążeń prawami osób trzecich,
- Pomoce powinny posiadać niezbędne instrukcje i materiały dotyczące użytkowania w języku polskim,
- Gwarancja udzielona przez producenta/dostawcę powinna być na okres nie krótszy niż 2 lata.
W celu zachowania przejrzystości dokonywanych zakupów rekomenduję Państwu następujące sposoby postępowania przy zamawianiu sprzętu:
Należy przeprowadzić rozpoznanie rynku poprzez zebranie minimum 3. ofert (może być w formie elektronicznej). Zebrane oferty należy pozostawić w dokumentacji szkolnej dla celów kontrolnych,
Spośród pozyskanych ofert należy wybrać najkorzystniejszą, biorąc pod uwagę zarówno cenę, jak i inne kryteria (np. długość gwarancji, itp.),
Na koniec należy sporządzić protokół z procesu wyboru oferenta podpisany przez dyrektora szkoły.
Umowa zawarta z wykonawcą ma obejmować montaż i przeszkolenie z dostarczonego sprzętu, ale usługi te nie mogą być ujęte na fakturze za zakup sprzętu.
Dane do faktur:
- nabywca Gmina Miejska Kraków (NIP – 676 101 37 17, adres: pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków).
- jednostka odbierająca: szkoła (należy podać nazwę i adres szkoły, nie podajemy NIP-u szkoły!).
Należy pamiętać, aby koszty pokrywać w sposób proporcjonalny:
- 80% - środki z dotacji z budżetu państwa,
- 20% - wkład własny Gmina Miejska Kraków.
Wartość kupowanego sprzętu nie może przekroczyć przyznanej Państwu kwoty (łącznie: dotacja + wkład własny Gminy Miejskiej Kraków).
Należy pamiętać, że Dotację celową przyznaje się z przeznaczeniem na realizację zadania publicznego polegającego na zakupie sprzętu, pomocy dydaktycznych lub narzędzi do terapii, o których mowa w § 2 ust. 3-7 rozporządzenia, niezbędnych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwanych dalej „TIK”, w celu stosowania TIK na zajęciach, o których mowa w art. 109 ust.1, 2 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.-Prawo oświatowe.
Wymogi sprawozdawcze
Uwaga!
Z uwagi na konieczność złożenia przez organ prowadzący rozliczenia z realizacji zadania publicznego, w terminie do 15 stycznia 2023 r. proszę pamiętać, iż:
Dowody księgowe należy opisywać, z uwzględnieniem zapisów art. 39 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513).
Każda faktura lub inny dowód księgowy powinny być opatrzone na odwrocie pieczątką
z adresem siedziby szkoły oraz sporządzonym w sposób trwały opisem zawierającym informacje:
- nazwa zadania publicznego - Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 "Aktywna Tablica"
- nazwa i adres szkoły,
- data umowy z Wojewodą - 02.09.2022 r
- w jakiej wysokości i z jakich środków została pokryta wydatkowana kwota (wskazanie kwoty środków z dotacji oraz wkładu własnego).
Potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie opisanych rachunków i faktur z wykonania zadania publicznego oraz potwierdzenia ich uregulowania (potwierdzenia przelewów) stanowić będą załącznik do sprawozdania i należy je złożyć do Wydziału Edukacji ul. Stachowicza 18 w terminie do 14 grudnia 2022 r.
W załączonym sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego bardzo proszę o uzupełnienie części II – Zestawienie ilościowo-wartościowe oraz części III - Zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. Sprawozdanie proszę przesłać w papierze oraz w formie edytowalnej (Word) w terminie do 14 grudnia na adres: finanse.ek@um.krakow.pl w tytule podając „Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego „Aktywna Tablica”.
Sprawozdanie merytoryczne z realizacji programu szkoły zobowiązane są złożyć w terminie do 31.08.2023 roku o czym poinformujemy w oddzielnym komunikacie
Przypominamy, że realizacja programu powinna obywać się zgodne ze złożonym wniosek oraz Rozporządzeniem z dnia 23.10. 2020 roku oraz Rozporządzeniem zmieniającym z dnia 27.08.2021r.
Link do ww. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.08.2021 Dziennik Ustaw 2021 r. poz. 1602
Z poważaniem,
Z-ca DYREKTORA WYDZIAŁU
Dariusz Domajewski
Załączniki:
- Wykaz szkół.