Nowy rok szkolny 2024/2025 – życzenia Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa
"Krakowskie szkoły muszą być otwarte na wyzwania współczesnego świata. Dlatego chcemy wspierać środowiska szkolne w ich działaniach i realizować wspólne projekty na rzecz edukacji klimatycznej, obywatelskiej oraz praw człowieka. Chcemy także rozwijać działania lokalne, w tym projekty partycypacyjne i angażujące społeczność szkolną oraz sąsiedzką" – pisze w liście z życzeniami z okazji nowego roku szkolnego Aleksander Miszalski, Prezydent Miasta Krakowa. Publikujemy pełną treść życzeń.
Drogie Nauczycielki i Nauczyciele,
Wychowawczynie i Wychowawcy,
Pedagożki i Pedagodzy,
Wszystkie Osoby związane z krakowską oświatą,
Niestety tegoroczne wakacje się kończą i pora rozpocząć nowy rok szkolny – życzę wszystkim uczniom, by był to rok pełen nowych inspiracji, rozwijania zainteresowań oraz spędzania czasu z przyjaciółmi.
Krakowskie szkoły muszą być otwarte na wyzwania współczesnego świata. Dlatego chcemy wspierać środowiska szkolne w ich działaniach i realizować wspólne projekty na rzecz edukacji klimatycznej, obywatelskiej oraz praw człowieka. Chcemy także rozwijać działania lokalne, w tym projekty partycypacyjne i angażujące społeczność szkolną oraz sąsiedzką.
Jednym z naszych najważniejszych celów jest jednak wzmacnianie bezpieczeństwa psychicznego uczennic i uczniów. Społeczności szkolne realizują własne działania w tym zakresie, za co bardzo dziękuję. Chcemy też rozwijać pionierskie programy Miasta Krakowa – w tym m.in. projekt #Ogarniam życie, który już zdążył stać się wzorem dla innych polskich samorządów.
Zależy nam na zapewnieniu spokojnych warunków pracy w szkolnictwie. W tym zakresie współdziałamy z Małopolską Kurator Oświaty Gabrielą Olszowską, przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz innych samorządów. Mamy na celu także rozwój kompetencji i wzmocnienie prestiżu zawodu nauczyciela. Edukacja potrzebuje większych nakładów finansowych, co dostrzegają już nie tylko osoby zawodowo związane ze szkołą, ale całe społeczeństwo.
W nowym roku szkolnym spodziewamy się zwiększenia liczby uczniów z Ukrainy w związku ze zmianami w przepisach ogólnokrajowych. Planujemy w związku z tym uruchomienie Centrum Informacji Edukacyjnej dla Dzieci z Doświadczeniem Migracji: miejsce wsparcia dla uczniów i rodziców – bez względu na kraj pochodzenia – a także dyrektorów i nauczycieli, bazujące na wieloletnim doświadczeniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Gertrudy oraz Słonecznych Przestrzeni Wsparcia SŁOŃCE. Chcemy wspierać coraz większą wielokulturowość naszych szkół.
Wiem, że każde przedszkole, szkoła i placówka edukacyjna to inne potrzeby i problemy. Dlatego zależy mi na wspieraniu dialogu – urzędnicy magistratu są otwarci na spotkania i rozmowy z Państwem, bo to właśnie osoby zaangażowane bezpośrednio w życie instytucji najlepiej znają trudności w jej funkcjonowaniu.
Krakowska edukacja jest od lat świetną marką i nie bez powodu z oferty naszych szkół chętnie korzystają młodzi ludzie z innych części regionu, a nawet Polski. To ogromna zasługa wszystkich Państwa. Kraków jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym i akademickim, dlatego tak istotne jest również rozwijanie współpracy z uczelniami wyższymi. Kraków może być miastem synergii, dlatego chcemy wzmacniać relacje pomiędzy szkołami
i licznymi jednostkami prowadzącymi działalność oświatową, badawczą i kulturalną.
Bardzo dziękuję za Państwa zaangażowanie w tworzenie bardziej mądrego i empatycznego świata. Wraz z urzędniczkami i urzędnikami z magistratu, w tym zwłaszcza Wydziału Edukacji oraz Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Aleksander Miszalski
Prezydent Miasta Krakowa