Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowscy ósmoklasiści ponownie wśród najlepszych w Polsce

Uczniowie z całej Polski poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Podobnie jak w ubiegłym roku krakowscy uczniowie osiągnęli bardzo wysokie wyniki, a ich rezultaty nieustannie należą do najlepszych nie tylko w Małopolsce, ale i w skali całego kraju.

Fot. pexels.com
pexels.com

Każdy ósmoklasista, aby ukończyć szkołę podstawową, musi przystąpić do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W tym roku do egzaminu ósmoklasisty w Krakowie przystąpiło 6070 uczniów – oznacza to, że niemal co piąty uczeń zdający egzamin w województwie to uczeń krakowskiej szkoły. W Małopolsce do egzaminów przystąpiło ponad 32 tys. uczniów, a w całym kraju – ponad 357 tys.

- Kraków jest dumny z wyników osiągniętych przez krakowskich ósmoklasistów, których rezultaty po raz kolejny należą do najlepszych w całym kraju i zdecydowanie przewyższają rezultaty osiągane w innych miastach Polski. Nie byłoby jednak tych wyników, gdyby nie zaangażowanie uczniów, którzy w tym roku szkolnym włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie się do egzaminu kończącego szkołę podstawową. Na szczególne uznanie zasługuje również zaangażowanie ich rodziców oraz nauczycieli, którzy pomimo trwającej pandemii COVID-19 i nauczania zdalnego stanęli na wysokości zadania, doskonale przygotowując uczniów do egzaminu – mówi Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Jak poszło uczniom z Krakowa na egzaminach?

Krakowscy uczniowie zdający na egzaminie najbardziej popularny język obcy nowożytny – język angielski – zdobyli średnio 82 proc. To aż o 13 proc. więcej niż średnia osiągana w Małopolsce (69 proc.) i o 16 proc. więcej niż średnia w całym kraju (66 proc.).

Podobnie jest w przypadku egzaminu z języka polskiego – krakowscy uczniowie zdali go na 69 proc. (przy średniej wojewódzkiej 64 proc. i ogólnopolskiej – 60 proc.).

Bardzo wysokie wyniki ósmoklasiści z Krakowa osiągnęli także na uznawanym co roku za najtrudniejszy egzaminie, czyli egzaminie z matematyki. W Krakowie średni wynik wyniósł 63 proc. (w porównaniu do 52 proc. w Małopolsce i 47 proc. w całej Polsce).

- Krakowscy uczniowie, którzy zdali egzamin ósmoklasisty z najwyższym możliwym do osiągnięcia rezultatem – czyli 100% – już po raz kolejny otrzymają nagrodę „Ósmoklasista 100%” przyznawaną przez Miasto Kraków w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. W tym roku wartość nagrody „Ósmoklasista 100%”, która będzie przyznawana po raz trzeci, została zwiększona z 1 tys. zł na 2 tys. zł dla każdego ucznia, który zdał egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego na 100% – mówi Anna Korfel-Jasińska, zachęcając uczniów również do korzystania z innych form wsparcia oferowanych w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. Więcej informacji na jego temat można znaleźć tutaj.

Dodatkowe informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. są dostępne na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie oke.krakow.pl
pokaż metkę
Autor: Tomasz Kobylański
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-07-06
Data aktualizacji: 2021-07-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat