Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowska szkoła będzie nosić imię Stanisława Lema

Stanisław Lem zostanie patronem Szkoły Podstawowej nr 134 przy ul. Kłuszyńskiej w Krakowie. Uczniowie w najbliższym roku szkolnym będą uczyć się w szkole noszącej imię wybitnego polskiego pisarza science-fiction i futurologa, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy właśnie w tym roku. Decyzją Sejmu RP jest on obchodzony jako Rok Stanisława Lema.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe, kbf.krakow.pl / materiały dotyczące obchodów Roku Lema
Krakowskie Biuro Festiwalowe, kbf.krakow.pl / materiały dotyczące obchodów Roku Lema

- Inicjatywa wpisuje się w tegoroczne obchody rocznicowe, a oficjalne uroczystości nadania imienia szkole i odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowano za niespełna pół roku – 23 listopada 2021 r., dokładnie w 70. rocznicę wydania pierwszej książki Stanisława Lema „Astronauci”. Renesansowy umysł Stanisława Lema, jego ogromna wiedza, rozległe horyzonty myślowe oraz obeznanie z obszarami wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych, niewątpliwie zasługują na szacunek i upamiętnienie – informuje Anna Domańska, Dyrektor Wydziału Edukacji UMK.

„Lemowska wyobraźnia i kreatywność, chęć przeniknięcia zagadek wszechświata, zacięcie  filozoficzne, wiara w potęgę rozumu i odkryć, a jednocześnie dziecięca przewrotność i ciekawość świata stanowią ogromne źródło inspiracji do pracy dydaktyczno-wychowawczej. Ten wybitny pisarz był fenomenem łączącym miłośników literatury z ludźmi ze świata nauki – fizykami, astrofizykami i astronomami. Lem stał się autorytetem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymał pięć doktoratów  Honoris Causa oraz najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej Order Orła Białego, zaś Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1992 roku nazwała jego imieniem planetoidę nr 3836” – napisano w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Krakowa, która została przyjęta 26 maja 2021 r. Wcześniej, z wnioskiem o nadanie szkole imienia wybitnego twórcy związanego z Krakowem zwrócili się dyrektor, rodzice i samorząd uczniowski.

Pozytywnie do inicjatywy odniósł się także syn pisarza, Tomasz Lem. W korespondencji przekazanej przez sekretarza twórcy Wojciecha Zemka, pisano: „W imieniu Tomasza Lema, który pozostaje obecnie jedynym spadkobiercą Stanisława Lema, bardzo dziękuję za Państwa projekt. Czujemy się oczywiście zaszczyceni Państwa propozycją i wyrażamy zgodę na nadanie szkole imienia Pisarza’’.

Więcej informacji na temat SP 134 można znaleźć tutaj. Dodatkowe materiały związane z Rokiem Lema są dostępne na www.roklema.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2021-05-27
Data aktualizacji: 2021-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat