Rozpoczęły się matury! Krakowskie szkoły przygotowane do egzaminów

W tym roku matury rozpoczęły się o miesiąc później niż zazwyczaj – ze względu na trwającą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, maturzyści pierwsze egzaminy zdają dopiero od 8 czerwca. Potrwają one przez trzy tygodnie.

Rozpoczęły się matury! Krakowskie szkoły przygotowane do egzaminów
Fot. pixabay.com

Wszystkie samorządowe szkoły ponadpodstawowe w Krakowie są gotowe do przeprowadzenia egzaminów maturalnych. Ich dyrektorzy wdrożyli procedury pozwalające na przeprowadzenie matur w sposób bezpieczny zarówno dla zdających, jak i dla nauczycieli. W sumie w stolicy Małopolski egzaminy maturalne będzie zdawać ponad 8 tys. uczniów.

W ostatnich tygodniach wszystkie samorządowe szkoły ponadpodstawowe w Krakowie zostały wyposażone w środki ochrony osobistej potrzebne do przeprowadzenia egzaminów maturalnych, w tym płyny do dezynfekcji. Dyrektorzy szkół w oparciu o szczegółowe wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej (dostępne tutaj) opracowali także odpowiednie procedury na czas egzaminów. Dotyczą one chociażby posiadania maseczek, które powinni założone uczniowie do czasu rozpoczęcia egzaminu, jednak zasłanianie ust nie będzie konieczne już w jego trakcie. Uczniowie powinni sami zapewnić także przybory do pisania oraz wodę. Ponadto, na egzamin nie mogą być zabierane przez nich żadne dodatkowe przedmioty, w tym książki czy maskotki. Ławki na czas egzaminów są natomiast ustawione z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu w każdym kierunku, powinny zostać również zdezynfekowane przed i po każdym egzaminie, tak samo jak materiały, z których korzysta więcej niż jeden zdający.

Dyrektorzy szkół zwracają szczególną uwagę na to, aby uczniowie nie gromadzili się przed i po egzaminach bez zachowania odpowiedniego odstępu. – Wiemy, że uczniowie nie widzieli się ze swoimi koleżankami i kolegami od wielu tygodni. Stąd wielu z nich tęskni za rówieśnikami. Apelujemy jednak o rozsądek krakowskich uczennic i uczniów, w tym zachowanie odpowiedniego dystansu, przestrzeganie zasad higieny i stosowanie się do wszystkich poleceń dyrektorów i nauczycieli – mówi Dariusz Domajewski, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMK.

Tak jak dotychczas, warto zwrócić także uwagę na wcześniejsze wyjście z domu, aby punktualnie i bez stresu dotrzeć na egzamin maturalny. Prośbę tę kierujemy szczególnie do uczniów dojeżdżających spoza Krakowa. Zwłaszcza że w tym roku przed egzaminem trzeba liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami związanymi chociażby z pomiarem temperatury.

Warto podkreślić, że w znacznej większości krakowskich szkół w najbliższych tygodniach będą przebywać tylko i wyłącznie maturzyści, jednak w przypadku kilku placówek, pozostali uczniowie będą mogli brać udział także w konsultacjach z nauczycielami.

pokaż metkę
Autor: Tomasz Kobylański
Osoba publikująca: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY