Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

II FESTIWAL INICJATYW TWÓRCZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY „AKCJA – KREACJA”

II FESTIWAL INICJATYW TWÓRCZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY „AKCJA – KREACJA”

MODA NA „LOOK”

Październik 2017 – kwiecień 2018

„Moda nie istnieje tylko w sukienkach i tkaninach. Moda jest w niebie, na ulicach, moda ma związek z ideami, stylem życia i tym, co się dzieje”.

Coco Chanel

 

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w II Festiwalu „Akcja Kreacja”. Festiwal jest odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania młodzieży wobec proponowanych im metod edukacji oraz przedsięwzięć kulturalnych. W dobie postępującej technologii i cyfryzacji młodzi ludzie potrzebują inicjatyw, które zaktywizują ich do działania na polu kultury i jednocześnie dorównają ich tempu życia. Stąd idea łącząca sztukę i edukację kulturalną z multimediami.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu poruszyliśmy temat miasta. Młodzież wzięła udział w wielu interdyscyplinarnych wydarzeniach. Odbyły się m.in. warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty graffiti oraz wycieczka „Szlakiem krakowskiego street artu”. Ponadto w czerwcu 2016 r. w Galerii Atelier SCKM miała miejsce wystawa pt. „Graffiti-Barwy ochronne”,  zorganizowana dzięki uprzejmości Fundacji Artica. Podsumowaniem ubiegłorocznych działań było stworzenie festiwalowego muralu na Bulwarze Wiślanym (Smoczy Skwer – ul. Wietora /ul. Skawińska). Autorem dzieła jest Mikołaj Rejs działający z ramienia Fundacji Artica.

W tym roku naszym hasłem przewodnim jest MODA rozumiana w kontekście wizerunku i wyrażania tożsamości. Powtarzając za Miuccią Prada: „To, co masz na sobie, świadczy o tym, jak prezentujesz się światu, a już zwłaszcza dziś, kiedy kontakty ludzkie są, a zaraz ich nie ma. Moda to żywy język”.

W ramach Festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych, m.in.: warsztaty, spotkania z mistrzami, pokaz mody, prezentacje filmowe i wystawa.

Głównym punktem Festiwalu jest Konkurs artystyczny dla dzieci oraz Konkurs dla młodzieży, ukierunkowany na nowe media (film, projektowanie graficzne, fotografia). Zgłaszane prace powinny być inspirowane szeroko rozumianym hasłem MODA NA „LOOK”.

„Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas”.

Virginia Woolf

Najlepsze z nich Jury nagrodzi i wyróżni. Punktem kulminacyjnym będzie ich prezentacja podczas Finału Festiwalu „Akcja Kreacja”, który składać się będzie z bloku wydarzeń artystycznych: warsztatów, spotkań z mistrzami, pokazu mody, prezentacji filmowych i wystawy.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu oraz regulamin dostępny będzie na stronie www.sckm.krakow.pl Istnieje możliwość rezerwacji warsztatów dla grup zorganizowanych (termin do ustalenia telefonicznie: 12 430 50 90 lub mailowo: festiwal.akcja.kreacja@gmail.com).

NFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

PROGRAM:

8.01- 12.03.2018 r. – Konkurs dla dzieci w wieku od 6-12 lat: kostium, film animowany, praca plastyczna (Kim chciałbym być w przyszłości?). Termin zgłaszania prac konkursowych  8 stycznia 2018 – 12 marca 2018 r.

8.01- 19.03.2018 r.  – Konkurs dla młodzieży w wieku 13-19 lat: fotografia, film, projekt ubioru/kostiumu/biżuterii (Jak Ty się widzisz, jak widzą Cię inni?). Termin zgłaszania prac konkursowych 8 stycznia – 19 marca 2018 r.

Październik – marzec: Warsztaty i spotkania przygotowujące do konkursu (patrz * WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE)

12-13.04.2018 r.  – Finał Festiwalu:

12 kwietnia 2018 r. – warsztaty i spotkania

13 kwietnia 2018 r. – wręczenie nagród i przegląd prac nagrodzonych (pokaz mody, projekcje filmów, wernisaż wystawy).

CEL

Festiwal powstał z myślą o młodych twórcach. Jego celem jest:

– promocja współczesnej twórczości dziecięcej i młodzieżowej ze szczególnym uwzględnieniem nowych mediów i akcji artystycznych, – wyróżnienie najlepszych prac i ich autorów, – inspirowanie do aktywności twórczej, – zwrócenie krytycznej uwagi na uniformizację i komercyjny charakter mody, jej potencjału, ale też zagrożeń, włączając w to wykluczenie z powodu braku pieniędzy na „modne” ubrania.

– kształtowanie poczucia smaku, gustu,

– zapoznanie uczestników z kanonami klasycznego piękna, historią mody podczas cyklicznych warsztatów ze specjalistami, – aktywizacja szkolnych i pozaszkolnych grup dziecięcych i młodzieżowych – „oswajanie” dzieci i młodzieży z zagadnieniami sztuki wykorzystującej nowe technologie (Moda a nowe technologie), – edukacja w zakresie odbioru nowej sztuki, nowych trendów i zjawisk kulturowych, – inspirowanie do wielowymiarowego rozumienia zjawiska jakim jest Moda, – zwrócenie uwagi na strój/ubiór/look, które mogą być wyrazem: tożsamości, przynależności do grupy, buntu, indywidualizmu i oryginalności.

UCZESTNICY

W Festiwalu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat oraz młodzież w wieku 13-19 lat.

Prace mogą być zgłaszane indywidualnie lub przez zespoły (np. grupy szkolne, grupy zajęć pozaszkolnych i inne).

KONKURS

Zapraszamy do zgłaszania prac:

W kategorii dziecięcej: kostium, film animowany, praca plastyczna W kategorii młodzieżowej: film, projekt graficzny, fotografia Zgłaszane prace powinny być inspirowane szeroko rozumianym hasłem Moda na „Look”.

Nadesłane i wybrane prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy, projekcji filmów oraz pokazu mody podczas finałowego przeglądu 13 kwietnia 2018 r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i wyróżnione z uwzględnieniem 2 grup wiekowych (I grupa: 7- 12 lat, II grupa: 13-19 lat). Podczas oceny prac jury weźmie pod uwagę poziom artystyczny prac oraz zgodność z tematem: Moda na „Look”.

Jury zastrzega sobie możliwość nagrodzenia i wyróżnienia dowolnej ilości prac – w zależności od ich poziomu artystycznego. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody oraz wezmą udział w wydarzeniach towarzyszących.

Prace oceni jury składające się z artystów oraz pedagogów. Posiedzenie jury odbędzie się 13 i 20 marca 2018 roku. Wyniki Konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. 

ZGŁOSZENIE PRAC

W kategorii Konkurs dla dzieci 7- 12 lat: kostium (zdjęcie kostiumu) oraz film animowany – prace należy nadsyłać drogą elektroniczną na adres e-mailowy:  festiwal.akcja.kreacja@gmail.com lub tradycyjną na nośnikach USB lub CD. Prace plastyczne należy nadsyłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście do siedziby Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 15.

W kategorii Konkurs dla młodzieży w wieku 13-19 lat: fotografia, film, projekt ubioru/kostiumu – prace należy nadsyłać w formie elektronicznej: festiwal.akcja.kreacja@gmail.com lub pocztą tradycyjną (na nośnikach USB lub CD) lub dostarczyć osobiście do siedziby Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 15.

UWAGA! W przypadku projektu ubioru/kostiumu ocenie Jury podlegają projekty, nie gotowe realizacje. Laureat Konkursu zaprezentuje gotowy ubiór/kostium w trakcie finałowego pokazu mody.

Do zgłaszanych prac należy dołączyć KARTĘ ZGŁOSZENIA dostępną na stronie www.sckm.krakow.pl oraz w regulaminie.

Prace należy przesyłać najdalej do 12 marca 2018 r. (dzieci) oraz 19 marca 2018 r. (młodzież) na adres: festiwal.akcja.kreacja@gmail.com lub SCKM, ul. Wietora 15, z dopiskiem Zgłoszenie prac do udziału w Konkursie oznacza wyrażenie zgody na nieodpłatne wykorzystanie zgłoszonych prac w mediach, druku, publikowanie ich w Internecie, umieszczenie na nośnikach cyfrowych oraz eksponowanie ich w innych miejscach z podaniem danych osobowych w celu propagowania konkursu. Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży oświadcza, że nadesłane dane osobowe będą wykorzystane jedynie do realizacji oraz promocji konkursu oraz działalności SCKM.

* WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Chętnym, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności zapraszamy na spotkania z artystami,  prelekcje, wykłady oraz warsztaty, podczas których zostaną wykonane prace konkursowe.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

„Nie szata zdobi człowieka?”

Prelekcja ilustrowana przykładami dzieł sztuki, fotografiami i tekstami literackimi na temat estetyki, kroju, fasonu i symboliki ubioru w różnych stuleciach.

Zagadnienia:

● ubiór a pozycja społeczna

● strój ceremonialny

● purpura, złoto i czerń czyli o znaczeniu kolorów ● strój szyderczy ● co nam mówią akcesoria stroju ● kostiumologia jako nauka

Prowadzenie: historyk sztuki Agnieszka Wozowicz Czas trwania wykładu: 1h 30 min Terminy spotkań : 10.X. i 24 X.2017, godz. 10.00, ul. Wietora 15

UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90 lub 664 560 760

„Była sobie moda”

Warsztaty animacji filmowej. Tworzenie krótkich filmów metodą animacji poklatkowej, z wykorzystaniem zdjęć, wycinków z gazet, tekstyliów, w oparciu o tekst literacki lub autorskie pomysły.

Prowadzenie: filmoznawca Sylwia Horoszko-Szczepańska, artysta plastyk Beata Milligan Czas trwania warsztatów: 2h 30 min Terminy spotkań : 3, 10 i 17 X 2017 r., godz. 15.30, ul. Wietora 15

UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90 „Eco-biżuteria”

Warsztaty dla dzieci poświęcone tworzeniu biżuterii z użyciem nietypowych a niepotrzebnych już materiałów:

-       bransoletki z  nakrętek, drutów, sznurków, śrubek i innych drobnych elementów, z wykorzystaniem techniki macrame (6 III 2018 r., godz.12.00)

-       kwieciste broszki z podszewki (21 XI 2017,  godz.12.00)

-       wisiory, broszki i spinki wykonane w technice decoupage (16 I 2018 r., godz.12.00)

„Czym jest klasyczne piękno?”

Prelekcja dotycząca kształtowania się wzorców i pojęcia piękna, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki i filozofii klasycznej.

Zagadnienia:

● wizerunki Bogini Matki

● kalos kai agatos – pojęcie piękna i dobra ● czym jest kanon w sztuce egipskiej i greckiej ● od Polikleta do Praksytelesa – najpiękniejsze wzorce w sztuce ● filozofowie o pięknie

Prowadzenie: kulturoznawca, specjalista od cywilizacji śródziemnomorskiej – Anna Lewińska.

Czas trwania wykładu: 1h

Terminy spotkań: 18.X. i 17 XI, godz. 10.00, ul. Wietora 15

UWAGA: Obowiązują zapisy: 509 864 556

„Wariacje T-shirtowe”

Warsztaty up-cyclingu w modzie. Przerabianie klasycznych koszulek t-shirt na awangardowe i oryginalne ubrania oraz dodatki. Nie wymagamy umiejętności szycia, lecz kreatywności.

Prowadzenie: artysta plastyk Beata Milligan Czas trwania warsztatów: 2h 30 min Terminy spotkań : 17 X 2017 r., godz. 16.00, ul. Wietora 15

UWAGA: Obowiązują zapisy: tel.12 430 50 90 „Moda a Piękno” – warsztaty filozoficzno-filmowe dla młodzieży – Marzena Dudziuk-Koluch. Terminy spotkań: 19.10. i  26.10 oraz 16.11. i 23.11. 2017 r., w godzinach 10.00- 13.00.

„Czy moja mama jest Piękna?” – warsztaty filozoficzno-filmowe dla dzieci – Marzena Dudziuk-Koluch 10.10. i 17.10 oraz 14.11. i 21.11. 2017 r., w godzinach 10.00-12.30. 

Zapisy: tel. 12 430 50 90

Terminy lub miejsce warsztatów mogą ulec zmianie. Ewentualne aktualizacje będą dostępne na naszej stronie internetowej www.sckm.krakow.pl. Istnieje możliwość rezerwacji tego typu zajęć dla grup zorganizowanych (termin do ustalenia telefonicznie z prowadzącym).

Mariusz Kuś

Staromiejskie Centrum Kultury Młodziezy

31-067 Kraków, ul. H. Wietora 13/15

sekretariat czynny w godz. 9.00-18.00

tel.: 12 421-20-85

faks: 12 430-51-54

Mobile:608 496 827

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Elżbieta Trojan
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2017-10-04
Data aktualizacji: 2017-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź