Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

II edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek

Praca kobiet, choć wnosząca fundamentalny wkład w życie społeczne, polityczne i intelektualne, przez wieki była niewidzialna. Dziś, mimo zmian zachodzących w świadomości i obyczajowości, wciąż nie jest dostrzegana w wystarczającym stopniu. Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej to działanie, które pozwala to zmienić.

Pragnąc podkreślić niezwykły wpływ kobiet i ich wyjątkową postawę na rzecz kształtowania lepszego świata pragniemy ogłosić drugą edycję Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej i zaprosić do przesyłania propozycji kandydatur niezwykłych krakowianek!

Patronka nagrody, czyli Kazimiera Bujwidowa to krakowianka, której Polki w dużej mierze zawdzięczają prawa do studiów wyższych, która stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym w Krakowie, angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych, a swoją siłą i wolą walki inspiruje nas do dziś!

Wyróżnienia przyznawane są każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nagrodzone zostaną krakowianki, które tworzą innowacyjne projekty, działają na rzecz wzmacniania kobiet na rynku pracy, są osobami zaangażowanymi w życie lokalnych społeczności, są wzorem dla młodego pokolenia lub inspirują aktywnością na rzecz przyrody. Ustanowienie tej nagrody to także tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć.

Kandydatury można zgłaszać do 12 lutego przy użyciu poniższego formularza:

 

Formularze prosimy przesyłać do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków lub na adres e-mail: krakowdlarownosci@um.krakow.pl.

Kapituła przy wyborze kandydatur do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej uwzględnia w szczególności:

 

  • znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz dziedzinę działalności,
  • zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia,
  • okres prowadzonej działalności,
  • efekty i zakres działań,
  • innowacyjność i różnorodność podejmowanych działań.

Dodatkowe informacje:

 

  • prawo zgłaszania kandydatur do nagrody przysługuje każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi i mieszkance Krakowa,
  • zgłaszający nie może być jednocześnie kandydatką do tytułu,
  • do zgłoszenia kandydatury może być dołączona inna, dodatkowa dokumentacja, którą zgłaszający uzna za pomocną dla prac kapituły.

Nagroda została powołana zgodnie z uchwałą nr LXXIV/2078/21 Rady Miasta Krakowa z 1 grudnia 2021 r. w sprawie ustanowienia corocznej nagrody o nazwie „Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej”.


Z wyrazami szacunku,
Nina Gabryś
Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Twardosz
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2023-02-01
Data aktualizacji: 2023-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź