górne tło

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie: konspekt zajęć na godzinę wychowawczą

Nadszedł maj, a wraz z nim do Krakowa powraca Festiwal Muzyki Filmowej! Wydarzenie rozpocznie się 23 maja, ale już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z edukacyjną ofertą związaną z tym muzycznym świętem. KBF, organizator festiwalu, przygotował szereg propozycji wykorzystujących niezwykły potencjał muzyki tworzonej do filmów. Wierzymy, że wspólne odsłuchanie ulubionych ścieżek dźwiękowych może stanowić punkt wyjścia do rozmów z młodzieżą na ważne i trudne tematy.

Jeśli są Państwo nauczycielami lub edukatorami, zapraszamy do wykorzystania scenariuszy lekcji zainspirowanych programem FMF. Ich autorkami i autorami są krakowskie nauczycielki i nauczyciele, a treść każdego z nich zgodna jest z podstawą programową.

Konspekt Kto jest Obcym na Ziemi?, przeznaczony dla uczniów szkół średnich, napisała

Monika Sobczak – psycholog, psychoterapeutka w trakcie szkolenia systemowego pracująca na co dzień z młodzieżą w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie oraz w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Scenariusz zainspirowany został jedną z głównych atrakcji Festiwalu w roku 2023 – pokazem filmu Stevena Spielberga E.T. z muzyką Johna Williamsa wykonywaną na żywo.

Scenariusz dla szkoły średniej – KLIK

Polecamy również scenariusze z poprzednich lat, które nadal są aktualne i mogą inspirować w pracy z uczniami.

Konspekt pt. Czy taki straszny, jak go malują? Wyobrażenie smoka w różnych utworach napisała Katarzyna Długosz-Adamska, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Krakowie.

Scenariusz dla szkoły podstawowej, klasy 5 i 6 – KLIK
 

Autorką scenariusza Ja, moje emocje i muzyka jest Wioletta Szuba, certyfikowana trenerka dramy, arteterapeutka, pedagożka, członkini zarządu Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno Edukacyjnych KURDYBANEK.

Scenariusz dla szkoły podstawowej, klasy 7 i 8 – KLIK

 

Konspekt Czy bunt ma zawsze tę samą twarz? Film, muzyka i literatura lustrem dla postawy buntowniczej człowieka przeznaczony dla uczniów szkół średnich stworzyła Agnieszka Hliwa, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej Kolegium Europejskiego przy Międzynarodowym Centrum Edukacyjnym w Krakowie.

Scenariusz dla szkoły średniej, klasy 3 – KLIK

 

Zachęcamy do pobierania scenariuszy oraz wykorzystywania muzyki filmowej w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą. Do zobaczenia na FMF!