8 września obchodzimy Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Święto, obchodzone w rocznicę powołania Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), jest okazją do refleksji nad problemami dziedzictwa kulturowego i wyrażenia solidarności z miastami historycznymi. Z tej okazji Urząd Miasta Krakowa przygotował pakiet zeszytów edukacyjnych "Dziedzictwo z Lajkotkiem, czyli podróż w przyszłość naszej przeszłości" służących jako pomoc w pracy z uczniami podczas zajęć lekcyjnych.
Dziedzictwo z Lajkotkiem, czyli podróż w przyszłość naszej przeszłości. Podstawowy kurs dla młodych odkrywców – materiały można pobrać tutaj*
W ubiegłym roku świętowaliśmy tego dnia otwarcie placu Świętego Ducha i przywrócenie dzwonu z Wieży Ratuszowej, w tym roku oddajemy w ręce nauczycieli i wychowawców zeszyty edukacyjne dla najmłodszych uczniów, a w Urzędzie Miasta Krakowa organizowane są warsztaty dla najmłodszych uczniów krakowskich klas, promujące ten cykl edukacyjny, a przede wszystkim przybliżające ważny obszar naszej codzienności, jakim jest dziedzictwo kultury.
Opracowane materiały edukacyjne przeznaczone są dla klas młodszych szkoły podstawowej. Każdy z zeszytów cyklu koncentruje się na innym aspekcie dziedzictwa, wprowadzając takie pojęcia jak dziedzictwo materialne i niematerialne, rodzinne, kulinarne, naturalne, itp. W podróży po meandrach dziedzictwa towarzyszy uczniom zabawny kot Lajkotek. Ważnym elementem cyklu jest zeszyt prezentujący ideę samorządności, który koncentruje się na realiach krakowskich i przedstawia dzieciom możliwości wpływania na otaczającą je rzeczywistości przez takie narzędzia jak np. budżet obywatelski.
Sposób i kolejność wykorzystania zeszytów pozostaje w gestii pedagogów, którzy mogą także skorzystać z zeszytu nauczyciela (zeszyt nr 11), zawierającego wskazówki metodyczne, jak i propozycje dodatkowych zadań i aktywności oraz wzór dyplomu do ewentualnego wykorzystania przez nauczycieli.
Mamy nadzieję, że zeszyty będą interesującą propozycją i pomocnym narzędziem dla szkół. To ważne, by dziedzictwo kultury, którego Kraków jest narodowym symbolem, stało się bliskie i ważne dla każdego mieszkańca naszego miasta, a przez tych najmłodszych było dostrzegane w codzienności: w otaczających ich przedmiotach, tradycjach i rodzinach.
Dodatkowe informacje o OWHC:
OWHC skupia wiele miast historycznych - dużych i małych. Dla większości z nich sprawy ochrony i zarządzania dziedzictwem są ważne – z uwagi na aspekty gospodarcze (turystyka) oraz społeczne. Organizacja jest platformą do wymiany informacji, doświadczeń i do wspierania się w realizacji trudnych projektów. Prezydent Krakowa pełni obecnie funkcję Prezydenta OWHC, zatem nasze miasto bardzo aktywnie współpracuje z miastami na całym świecie. Ale dziś, w ten szczególny dzień, chcemy nie tylko pokazać krakowskie osiągnięcia całemu światu, ale i krakowianom przybliżyć tę tematykę. Troska o dziedzictwo wydaje się obowiązkiem władz i odpowiednich instytucji. A przecież jest i naszym, każdego mieszkańca.
* © Gmina Miejska Kraków/Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa wszelkie prawa zastrzeżone. Załącznik zawiera komplet plików w formacie PDF. Nie wolno ich modyfikować, aktualizować, usuwać oraz wykonywać w sposób, który mógłby naruszyć jego integralność
źródło: Kancelaria Prezydenta UMK