Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

5. Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego

Projekcją filmu Koreański kufer ślubny w reż. Ulrike Ottinger rozpoczął się w czwartek (9 grudnia) w Kinie pod Baranami (Rynek Główny 27)  5. Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego - Laboratorium Kinematografu Wschód. Zachód. Wydarzenie potrwa do niedzieli - 12 grudnia. Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Tegoroczna edycja Festiwalu ma dwie odsłony. Pierwsza miała miejsce w maju 2010 r. Wtedy odbyły się m.in. międzynarodowe warsztaty „Laboratorium Kinematografu” oraz spotkania i dyskusje poświęcone kinematografii japońskiej, gruzińskiej i irańskiej. Odsłona grudniowa poświęcona jest kinematografii indyjskiej, amerykańskiej, izraelskiej i europejskiej (w tym polskiej). Całość programu wzbogaci poetycki wieczór muzyczny inspirowany poezją mistyczną i filozofią Dżalaloddina Rumiego.

Prezentacje filmów i spotkania odbywać się będą m.in. w Muzem Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kinie pod Baranami, Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”, Kinie Studyjnym Agrafka, Domu Norymberskim i Klubie Bunkra Sztuki. Festiwal Filmu Filozoficznego to wyjątkowa impreza filozoficzno-filmowa, której celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jego twórców jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem oraz tworzenie stałej, wyodrębnionej przestrzeni konfrontacji nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców. Organizatorzy festiwalu są przekonani, że kino filozoficzne wyrasta z tych samych przesłanek, co myślenie filozoficzne: zdziwienia, wątpienia, cierpienia. Czerpie z tych samych pytań, szuka odpowiedzi. Myślą o kinie jako medium odsłaniającym jakąś tajemnicę człowieka w relacji do innego człowieka, do samego siebie, do rzeczywistości, w której egzystuje, i która go przekracza. Dlatego ważnym zadaniem Festiwalu Filmu Filozoficznego jest próba odkrycia przed widzem całego bogactwa założeń filozoficznych lub ich braku, znajdujących się na różnych poziomach i w różnym stopniu w tkance dzieła filmowego.

Dodatkowe informacje i program festiwalu organizowanego przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Stowarzyszenie Eksit i Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum”, są dostępne na stronie internetowej www.festiwalfilmufilozoficznego.com. (KF).
pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-12-10
Data aktualizacji: 2010-12-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź