górne tło

„Nic się nie kończy prostym tak lub nie”

Trwa I etap konkursu wiedzy o życiu i twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub nie”, organizowanego już po raz piętnasty przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie i skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Prace konkursowe można przesyłać do 14 lutego br.

Projekt służy nie tylko podtrzymywaniu pamięci o wybitnym polskim artyście i jego twórczości, ale uczy także historii Polski i świata w różnych jej okresach oraz szeroko rozumianej kultury artystycznej. Ma zachęcać uczniów do zdobywania wiedzy w zakresie wykraczającym poza standardy programu szkolnego, doskonalić ich umiejętność pracy z tekstami literackimi, uczyć porządkowania i selekcji materiałów. Pula nagród w konkursie to 2500 zł.

Konkurs jest objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego oraz patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

W I etapie konkursu uczestnicy piszą pracę na jeden z proponowanych tematów:


1. „Latami nie liczy się losu” – motyw starości w poezji Jacka Kaczmarskiego;

2. „To dla mnie ta owacja” – kreacja indywidualistów, ich potrzeb i działań w twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego;

3. „Ostrzegał mnie ojciec” – przodkowie, rodzice, dzieci, przyjaciele. Ich relacje, dyskusje i światopoglądy w liryce Jacka Kaczmarskiego;

4. „Z wszystkich okien tępy blask telewizorów” – obrazy miast, maszyn, sprzętów i techniki w poezji Jacka Kaczmarskiego. Ich rola, kreacja i symbolika.

i w terminie do 14 lutego 2025 r. przesyłają ją do organizatora.

Jury wybiera najlepsze spośród nadesłanych prac i kwalifikuje na tej podstawie ich autorów do kolejnego etapu konkursu.

II etap jest rozmową o przesłanej pracy konkursowej, w trakcie której jurorzy oceniają wiedzę uczestnika, dojrzałość spojrzenia na temat i umiejętność obrony swojego zdania podczas dyskusji. Uczestnicy odpowiadają na pytania dotyczące treści pracy, utworów w niej omówionych i prowadzą rozmowę z Jury. Ostatnim elementem II etapu jest rozpoznawanie tytułów utworów, których fragmenty zostaną zaprezentowane uczestnikom.

W finale (III etap konkursu) zakwalifikowani uczestnicy dokonują ustnej analizy i interpretacji jednego z wylosowanych utworów poetyckich Jacka Kaczmarskiego oraz biorą udział w quizie. Ten etap wyłania zwycięzców konkursu, na podstawie zsumowanych punktów zdobytych we wszystkich trzech etapach.

Zarówno II etap, jak i finał konkursu są otwarte dla publiczności.


Szczegółowy regulamin konkursu i niezbędne informacje dostępne są tutaj oraz telefonicznie (12 430 00 15 wew. 230) i za pośrednictwem poczty elektronicznej (kmtpnis@cmjordan.krakow.pl).
konkurs_J. Kaczmarski_2025.jpg


źródło: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie