Już od 23 września br. w krakowskich szkołach podstawowych rozpoczną się szkolenia z pierwszej pomocy w ramach kolejnej edycji programu miejskiego „Krakowscy Uczniowie Ratują Życie”, którego organizatorem jest Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów.
Projekt, który w roku szkolnym 2024/2025 honorowym patronatem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Pan Jakub Kosek, stanowi istotny element procesu rozwoju edukacji i świadomości młodych krakowian. Założenia programu mają znaczący wpływ na budowanie i rozwijanie kompetencji dzieci i młodzieży w obszarze bezcennej wiedzy o ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, ale również wzmacniania poczucia empatii wobec drugiego człowieka. Oczywistym elementem programu jest również edukacja w zakresie pokonywania lęku przed podejmowaniem działań w sytuacjach zagrożenia. Adresatami programu są klasy 4, 6 i 8 krakowskich szkół podstawowych. Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy realizowane będą na terenie placówek, w podziale na etapy:
Szkolenia trwające każdorazowo 90 minut (45 min – zajęcia teoretyczne i 45 min – zajęcia praktyczne) prowadzone będą z użyciem wysokiej klasy sprzętu szkoleniowego, m.in. zintegrowanych z aplikacją fantomów oraz treningowych defibrylatorów AED, jak również jednorazowych środków medycznych, co pozwoli wiernie odwzorować sytuację zagrożenia życia lub zdrowia. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma imienny certyfikat. Podczas zajęć swoją cenną wiedzą i umiejętnościami dzielić się będą, posiadający uprawnienia edukacyjne, ratownicy medyczni czy pielęgniarki systemu, którzy na co dzień doświadczenie zdobywają podczas pracy w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Terminy szkoleń wyznaczone zostaną i zaproponowane przez Organizatora drogą komunikacji telefonicznej i elektronicznej, z uwzględnieniem ilości oddziałów wszystkich klas 4, 6 i 8 w danej szkole.
Program miejski „Krakowscy Uczniowie Ratują Życie” niewątpliwie spełnia założenia w zakresie rozwoju edukacyjnego młodych mieszkańców Krakowa, a koncepcja programu przyczynia się do kształtowania postaw obywatelskich i społecznych. Znajomość standardów postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia daje nadzieję na przyszłość, w której każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc.