Bezpłatne szkolenie dla nauczycieli
Sz.P. Anna Domańska
Dyrektor Wydziału Edukacji
Urzędu Miasta Kraków
Szanowna Pani Dyrektor,
firma Syntea S.A. w partnerstwie z Powiatem Ryckim oraz z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie realizuje Projekt „Rozwijanie kompetencji kadry dydaktycznej w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego
na obszarze IV makroregionu” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020,
Osi Priorytetowej II. Działania 2.14. Celem naszego projektu jest podniesienie kompetencji w zakresie doradztwa edukacyjno - zawodowego nauczycieli i doradców zawodowych zatrudnionych w placówkach oświatowych na terenie województwa małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Chcielibyśmy przedstawić Państwu bezpłatne szkolenie, które obecnie jest jedyną taką ofertą na rynku, ponieważ łączy w sobie dwie korzyści: - nabycie wiedzy z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego na podstawie programu, który jest zgodny z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz - możliwość zobaczenia i przetestowania mobilnych laboratoriów
do wiodących kwalifikacji rynkowych. Dzięki szkoleniu nauczyciel oprócz dużej dawki wiedzy otrzyma ciekawe
i inspirujące materiały, do wykorzystania w pracy zawodowej, a jednocześnie nabędzie wiedzę z zakresu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Zapraszamy wszystkich nauczycieli i doradców zawodowych realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach do udziału w bezpłatnym (finansowanym z funduszy Unii Europejskiej) szkoleniu zwiększającym kompetencje zawodowe. Osoby, które wezmą udział w szkoleniu, otrzymają zaświadczenie o jego ukończeniu na wzorze MEiN.
Wsparcie zakłada udział w 20 godzinach bezpłatnego szkolenia pt. „Praktyczne aspekty wdrażania nowych kwalifikacji rynkowych jako zacieśnienie współpracy edukacji formalnej z przedsiębiorcami pod kątem zmieniających się potrzeb rynku pracy” odbywającego się w 2 etapach:
I Etap: 12 h szkolenia w formie on-line z ekspertem: "Nowe kwalifikacje i ich miejsce w systemie. Warsztaty w zakresie modyfikacji programu kształcenia pod kątem wdrożenia kwalifikacji rynkowych."
1. Możliwości modyfikacji programu, podstawa prawna.
2. Omówienie pomysłów uczestników na wybór kwalifikacji, które stanowić mogą kierunek modyfikacji
3. Prezentacja założeń i praktycznych sposobów wdrażania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030
oraz Krajowego Planu Odbudowy w zakresie bliższej współpracy sektora edukacji formalnej i pracodawców.
4. Warsztaty w zakresie planowania i wdrażania kwalifikacji rynkowych w zależności od potrzeb i kierunku kształcenia placówek edukacyjnych beneficjentów: badanie lokalnego rynku pracy, analiza potrzeb na wymagane przez ten rynek kwalifikacji, ustalenie optymalnych wariantów wdrażania dodatkowych kwalifikacji w danej placówce.
W ramach warsztatów przedstawimy możliwości dostosowywania w swoich placówce edukacyjnej programów kształcenia do lokalnych wymagań rynku pracy. Podczas zajęć zostaną przedstawione nowe zmieniające się w gospodarce trendy nauczania w zakresie dodatkowych kwalifikacji zawodowych niezbędnych do zmiany środowiska edukacyjnego, sprzętu, praktycznych przykładów wykorzystania, łączenia technologii skanu oraz druku. Kolejnym etapem jest modelowanie treści kształcenia w programie oraz ocena przydatności wprowadzonych zmian pod kontem atrakcyjności ucznia na rynku pracy.
II Etap: 8h szkolenie w formie stacjonarnej: Warsztaty w zakresie prezentacji środowisk laboratoryjnych dla kwalifikacji rynkowych
1. Prezentacja środowiska laboratoryjnego dla kwalifikacji z kluczowych branż:
a. Wersja stacjonarna środowiska
b. Wersja on-line środowiska
c. Wsparcie edukacyjne w postaci Wirtualnej Rzeczywistości
2. Prezentacja w/w środowisk na przykładzie następujących kluczowych kwalifikacji rynkowych:
a. Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D
b. Przygotowanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia
c. Monter stolarki budowlanej
Warsztat polega na poznaniu możliwości środowiska edukacyjnego w jakie mogą być doposażone jednostki edukacyjne oraz praktyczne zastosowanie tych pracowni w procesie edukacyjnymi i egzaminacyjnym przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi jakim jest technologia skanu, druku 3D oraz wirtualnej rzeczywistości.
W ramach wsparcia zapewniamy:
- przeszkolenie przez doświadczoną kadrę trenerską;
- potwierdzenie nabytych kompetencji poświadczone zaświadczeniem na wzorze Ministerstwa Edukacji i Nauki;
- zwrot kosztów dojazdu na zajęcia stacjonarne
- obiad oraz przerwę kawową
W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji dyrektorom szkół aby Ci mogli poinformować i wytypować swoich nauczycieli i doradców zawodowym do udziału w szkoleniu oraz umieszczenie informacji o projekcie na Państwa stronie internetowej tak, aby trafiła ona do jak największego grona odbiorców.
Najbliższe warsztaty, w Państwa okolicy, odbędą się w terminie: 07 - 09.03.2023r. w godzinach. 17.00 - 20.00 (wtorek – czwartek) – zajęcia online oraz zajęcia stacjonarne w niedzielę 12.03.2023r. w godz. 10.00.- 17.00. w Krakowie. Ilość miejsc ograniczona.
Więcej informacji można znaleźć:
https://projekty.syntea.pl/rozwijanie-kompetencji-kadry-dydaktycznej/
Zapisy na szkolenie:
https://projekty.syntea.pl/rozwijanie-kompetencji-kadry-dydaktycznej/rejestracja-do-projektu/
Z poważaniem,
Marcin Gajewski
Koordynator Projektu