górne tło

Krakowskie szkoły wiceliderem ogólnopolskiego rankingu!

Jak co roku, za sprawą rankingu „Perspektyw” poznaliśmy najlepsze szkoły ponadpodstawowe w Polsce. Wśród techników prym wiedzie krakowskie Technikum Łączności, które jest drugą najlepszą tego typu szkołą w całym kraju. V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie otrzymało natomiast tytuł wicelidera najlepszych polskich liceów. Ale to nie wszystko: krakowskie liceum znalazło się także na pierwszym miejscu pod względem sukcesów osiąganych przez uczniów na olimpiadach przedmiotowych!

V LO im. A. Witkowskiego w prestiżowym rankingu edukacyjnym znalazło się w tym roku na bardzo wysokim, drugim miejscu wśród najlepszych liceów ogólnokształcących w całej Polsce. Tym samym ustępuje nieznacznie tylko XIV LO im. S. Staszica w Warszawie (97.30 punktów wskaźnika rankingowego w stosunku do 100.00 punktów warszawskiego LO). Krakowskie LO zajęło przy tym pierwsze miejsce w rankingu szkół olimpijskich. Oznacza to, że uczniowie V LO w Krakowie osiągają największe sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach.

Ogromny powód do dumy mają również przedstawiciele Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, które w tym roku zajęło drugą lokatę w rankingu najlepszych techników w Polsce (na pierwszym miejscu jest stołeczne Technikum Mechatroniczne nr 1). Krakowskie Technikum Łączności znalazło się także na podium w rankingu maturalnym, w którym brane są pod uwagę wyniki na egzaminach końcowych. Trzecia lokata tego zestawienia oznacza, że uczniowie z Technikum Łączności osiągają świetne wyniki na maturach. O doskonałym przygotowaniu świadczą zresztą wyniki osiągane na innych egzaminach, w tym egzaminach zawodowych. Niedawno aż pięciu uczniów wspomnianego technikum otrzymało nagrody „Technik 100%” przyznawane przez Miasto Kraków osobom, które bezbłędnie zdały wszystkie egzaminy zawodowe.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2023 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty piąty. Jak co roku, zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni oraz ekspertów zajmujących się edukacją. W tegorocznym rankingu pod uwagę zostały wzięte wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do rankingu.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Szczegółowe informacje, w tym rankingi ogólnopolskie i wojewódzkie są dostępne w poniższych linkach: